Kowalstwo – czy nadal jest to opłacalny zawód?

Zawód kowala znany jest od wieków. Dawniej ludzie tej profesji byli bardzo cenieni i poważani w społeczeństwie. Jak jest natomiast teraz? Na pewno praca kowala nie wygląda już tak samo, jak dawniej. Czy jednak nadal jest to zawód, z którego można się utrzymać?

Co w dzisiejszych czasach oznacza kowalstwo?

kowalstwo współczesneNa początku warto zaznaczyć, czym dokładnie zajmuje się obecnie kowal. Nie jest on już przecież tak potrzebny jak dawniej, ponieważ dziś zapotrzebowanie na podkuwanie koni nie jest już tak duże. Dawniej z tym właśnie mógł kojarzyć się ten zawód, ponieważ często zajmował się właśnie taką pracą. Dzisiaj natomiast kowalstwo oznacza zgoła coś innego. Dzisiejszy kowal najczęściej zajmuje się wytwarzaniem ozdobnych elementów. Może tworzyć całe bramy i ogrodzenia, a może też wykonywać drobną, historyczną biżuterię. Ogólnie człowiek tej profesji dziś, tak jak i dawniej, zajmuje się obróbką metali na gorąco. Okazuje się, że wciąż wielu ludzi interesuje się taką pracą i ma do niej powołanie. Kowala można spotkać w Krakowie, Warszawie i mniejszych miastach Polski. Niektórzy z nich twierdzą, że są tacy, co tytułują się tym określeniem trochę bezprawnie. Mówią bowiem, że prawdziwy kowal nie powinien na przykład stosować gotowych elementów i spawać z nimi tych, wytworzonych przez siebie. Uważają to niemal za świętokradztwo. Kowal powinien wykonywać wszystko samodzielnie. Jak łatwo można się domyślić, usługi kowala nie należą do najtańszych. Wszystko zależy jeszcze od tego, jak bardzo dana rzecz jest czasochłonna i ile wymaga pracy. Poza tym cena może zależeć też od tego, jak drobne elementy trzeba wykonać.

Regały sklepowe zrobione przez kowala

regały sklepoweOsoba wykonująca ten zawód może nieraz spotkać się z nietypowym zamówieniem. Może to być na przykład propozycja, aby zrobił stojaki reklamowe. Na pewno tego typu wytwór będzie przyciągał wzrok klientów, którzy później będą na niego patrzyli. Nie dziwi więc, że ludzie mają takie pomysły. Będąc w Myśleniach, słyszeliśmy także o przypadku wykonywania przez kowala mieczy z metalu. Po prostu grupa, zajmująca się rekonstrukcją historii potrzebowała broni, która przypominałaby tę używaną w dawnych czasach. Dobry kowal nie narzeka na brak zleceń. Czasami jednak musi borykać się z klientami, którzy chcą zapłacić mało, a dużo wymagają. Trzeba im uświadamiać, że kowal także musi za coś żyć. Średnie zarobki kowala zaś do najwyższych nie należą. Według naszych danych taka osoba może zarabiać średnio od dwóch tysięcy sześciuset do trzech tysięcy złotych. Można się z tego dość wygodnie utrzymać, ale też nie jest to jakoś szczególnie wysokie wynagrodzenie jak za tą niełatwą pracę.

Czy kraty pomostowe także może wykonać kowal?

kraty pomostoweWarto zdać sobie sprawę, że zawód kowala nie jest prostym zajęciem. Nie każdy, kto o tym marzy, może nim zostać. Cechy kowala to między innymi:

  • kreatywność
  • zdolności manualne
  • pewna tężyzna fizyczna
  • zamiłowanie do wyrażania siebie w sztuce

Trzeba wiedzieć, że kowal to obecnie nie jest już zawód czysto użytkowy. Ta dziedzina stała się bardziej artystyczna niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie więc kowal w Krakowie wykona balustrady, czując się już nie prostym rzemieślnikiem, ale bardziej twórcą. Czasami ludzie nie do końca rozumieją, co leży w kompetencjach kowala. Otóż, kowal nie będzie zajmował się tworzeniem krat pomostowych. Stopnie schodowe metalowe nie wymagają do wytworzenia zdolności artystycznych. Mogą być po prostu wytworzone w hucie i nie potrzeba do tego zdolności kowala. Raczej nikt nie chce, aby jakoś szczególnie upiększać kraty pomostowe czy stopnie. Oczywiście, zawsze może się zdarzyć nietypowe zlecenie, jak pisaliśmy powyżej, ale z reguły stosuje się standardowe elementy, które już nie są domeną kowala.


Informacje związane z tematem dostępne są również na:

  • Wist – witryna internetowa firmy oferującej regały sklepowe i stojaki reklamowe
  • Fil-Mar – strona internetowa zakładu z Krakowa wykonującego bramy i ogrodzenia
  • Promet – strona internetowa firmy wykonującej mocowanie krat pomostowych
  • Egospodarka.pl – portal internetowy poświęcony biznesowi i gospodarce

Podsumowanie

Kowal może zarabiać całkiem nieźle, jeżeli dobrze odnajduje się w swoim fachu, a klienci go sobie cenią. Nie jest to jednak branża, w której każdy może liczyć na dobre zarobki. W dużym stopniu bowiem zależą one od umiejętności danej osoby.