Kłopoty z naprawą elektryki i elektroniki w domu – inteligentny dom

Inteligentna instalacja elektryczna z pewnością usprawniłaby funkcjonowanie każdego gospodarstwa domowego w naprawdę wielu aspektach. Poza zyskaniem inteligentnego systemu monitoringu, zautomatyzowalibyśmy wiele różnych procesów, a także zmniejszylibyśmy całkowite zużycie energii. Wielu z nas błędnie sądzi, że tego typu plany czy projekty realizuje się już na etapie stawiania budynku, zaś w trakcie jego eksploatacji, jest dawno za późno na takie modernizacje. Nic bardziej mylnego – wykwalifikowani fachowcy, tacy jak niejeden doświadczony instalator i elektryk, z pewnością pomogliby nam w realizacji naszego marzenia nawet na wiele lat po wybudowaniu domu, w którym aktualnie mieszkamy!

elektrykUsługi elektryczne – inteligentny dom

Gdy modernizujemy posiadaną już infrastrukturę elektryczną, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy. Jeżeli się postaramy i znajdziemy odpowiednie podzespoły oraz dobrego fachowca, możemy w tej cenie uzyskać tzw. inteligentną instalację! Jak wiec widać, tego typu zmiany są osiągalne właściwie dla każdego, kto planuje wykonanie generalnego remontu.

Inteligentna instalacja – jakie korzyści niesie ze sobą jej montaż?

Otóż wyobraźmy sobie, że mieszkamy w budynku, w którym regulacja oświetlenia będzie całkowicie dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Co więcej, będziemy mogli drobiazgowo zaprogramować

  • włączenie światła,
  • jego moc,
  • porę opuszczania rolet, co do sekundy, i to z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • zamykanie i otwieranie drzwi oraz bramy, nie wyciągając nawet kluczy z kieszeni.

Jeżeli opuszczając dom zostawimy otwarte okna, a niedługo później rozszaleje się burza, nasza inteligentna instalacja nie tylko wymusi zamknięcie okien, ale też wyłączy zautomatyzowane zraszacze trawnika w ogrodzie! Dzięki systemowi zarządzania ogrzewaniem budynku, będziemy mogli zaprogramować optymalną temperaturę dla każdego z pomieszczeń z osobna. Będzie to wykonalne nawet w przypadku, gdy wychłodzona sypialnia niefortunnie sąsiaduje bezpośrednio z łazienką, suszarnią czy kuchnią. Czy potrafimy wyobrazić sobie, jak wygląda zarządzanie całą aparaturą w taki „domu przyszłości”? Otóż czuwa nad tym urządzenie centralne, w postaci niewielkiego progamatora z dużym ekranem dotykowym. Co więcej, tą „centralką” można sterować z poziomu smartfona przez domowe wi-fi. Brzmi niesamowicie, prawda?
Dla specjalistów takich jak instalator oraz elektryk nie ma większego problemu, by w każdym modernizowanym budynku dobrać odpowiedni sprzęt oraz wykonać przebudowę instalacji – dzięki taki fachowcom, możemy zamieszkać w nowym-starym domu rodem z filmów S-F.

kameraZautomatyzowany monitoring domu – inteligentna instalacja

W przypadku tzw. budynku inteligentnego, nie musimy już martwić się o montaż osobnego systemu monitoringu. Cała inteligentna infrastruktura to coś znacznie więcej, niż tylko czujniki sterujące oświetleniem, gdy na zewnątrz robi się ciemno. Dzięki sensorom detekcji ruchu, zostaniemy zaalarmowani kiedy tylko na teren naszej posesji wkroczy ktoś niepowołany. Kamery wideo, które są cały czas w stuprocentowej gotowości, monitorują nieprzerwanie sytuację. System identyfikacji obrazu zarejestruje jakiekolwiek znaki szczególne, które umożliwią rozpoznanie intruza (o ile delikwent nie zostanie złapany na gorącym uczynku). Jeśli chodzi zaś o czujniki dymu czy ulatniającego się gazu, od razu włączy się alarm, a także zostaną powiadomione odpowiednie służby.

 


 

Źródła artykułu:

  • Batra Pol – elektryk z Ostrowa Wielkopolskiego oferujący automatykę przemysłową oraz instalacje do domu
  • ABM Serwis – firma oferująca automatykę domową
  • Budujemy dom – porady budowlane

 


 

inteligentne instaacjeTo wszystko naprawdę jest w bezpośrednim zasięgu naszych możliwości finansowych – potrzebny jest nam tylko wykwalifikowany elektryk, który posiada doświadczenie w zakresie montażu inteligentnych instalacji domowych!

5 myśli na “Kłopoty z naprawą elektryki i elektroniki w domu – inteligentny dom

Dodaj komentarz