Kiedy warto skorzystać z usług księgowych a kiedy z prawnika

Problemy finansowe to tak naprawdę bardzo szerokie pojęcie i może ono dotyczyć wielu, różnych aspektów, jednak jakby nie było to coraz więcej Polaków właśnie z takimi problemami się boryka i często samodzielnie nie są oni wstanie z nimi sobie poradzić. Dlatego warto wiedzieć, kto przy kłopotach finansowych może nam pomóc i na jaki rodzaj pomocy możemy liczyć.

Gdzie są moje pieniądze? – czyli jak prowadzić księgowość domową

KsięgowośćWielu Polaków ma problemy finansowe z własnej winy. Bo czy to raz nam się zdarzyło, że dopiero co była wypłata a tu się okazuje, że pieniędzy już brakuje. Zwykle wtedy padają słowa, „no przecież nic nie kupowałem”, ale czy to rzeczywiście jest prawda? Zwykle nie pamiętamy o drobnych wydatkach, tu coś słodkiego, tam jakaś gazeta, gdyby to zliczyć mogło by się okazać, że w ten sposób uciekło nam całkiem sporo pieniędzy. Dlatego jeśli borykamy się z problemem jakim są znikające pieniądze, co na dłuższą metę może nas doprowadzić do długów, warto zająć się prowadzeniem domowej księgowości. Na czym ona polega? Ogólnie chodzi o to by notować wszystkie swoje wpływy i wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze jak zakup biletu na autobus. Jeśli zrobimy to skrupulatnie to już po pierwszym miesiącu będzie wstanie wskazać, gdzie nam najwięcej pieniędzy ucieka, a co za tym idzie ograniczyć niepotrzebne wydatki. Jeśli nie chce nam się domowej księgowości prowadzić w zeszycie, to warto wiedzieć o tym, że obecnie dostępne są różnego rodzaju programy komputerowe, które pozwalają na prowadzenie takiej księgowości.

Rozliczanie firmy – biuro księgowe

Biuro księgoweO ile prowadzenie domowego budżetu nie jest sprawą jakoś bardzo skomplikowaną o tyle, jeśli chodzi o rozliczanie przedsiębiorstwa nie jest to już takie proste i łatwe do zrealizowania na własna rękę. Dość łatwo jest popełnić w tym wypadku różnego rodzaju błędy, które mogą nas narazić na wizytę w fiskusie i co za tym idzie, jeśli niedopatrzenie będzie dość poważne, narazić nas i naszą firmę na spore straty, związane z koniecznością spłaty odsetek, dlatego jeśli z tematem księgowości nie jesteśmy zbyt dobrze zaznajomieni najlepszym rozwiązaniem, zwykle okazuje się powierzenie prowadzenia księgowości zewnętrznemu biuru księgowemu, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi tu pełna księgowość, która jest bardzo skomplikowana.

Problem z odzyskaniem należności – radca prawny

PrawoNie wszystkie problemu finansowe są wynikiem źle prowadzonej księgowości, część osób problemy finansowe ma nie ze swojej winy, a raczej z winy dłużnika, który nie chce spłacić swojego zobowiązania. Nie raz i nie dwa zdarza się, że ktoś nie może na przykład odzyskać należnej sobie części spadku, czy też części swojego majątku po rozwodzie i to już zwykle jest duży problem, który trzeba szybko rozwiązać. W tej sytuacji pomocy najlepiej poszukać u prawnika, który może pomóc nam na kilku szczeblach. Na co zatem możemy liczyć?

 

  • porada prawna
  • sporządzenie opinii prawnej
  • przygotowanie aktu prawnego
  • reprezentacja w sądzie

W zależności od tego jakiej skali jest problem takiej pomocy udzieli nam radca prawny, jeśli jednak chodzi o problem z wyegzekwowaniem należności ostatecznie i tak zwykle kończy się w sądzie, a nawet dalej, bo zwykle konieczne jest rozpoczęcie procedury windykacyjnej, która pozwoli nam odzyskać należności nie koniecznie za zgodą dłużnika. Jeśli jednak chcemy mieć szanse na odzyskanie swoich należności to trzeba pomocy zacząć szukać możliwie najszybciej, a nie liczyć na to, że sprawa sama się rozwiążę, bo jeśli chodzi o odzyskiwanie majątku to trzeba to zrobić zanim zostanie on upłynniony, bo wówczas nie będzie już co odzyskać.


 

Źródła:


 

Słowem podsumowania:

Problemy finansowe różnej natury dotykają dzisiaj większość polskiego społeczeństwa, nie oznacza to jednak, że nie powinnyśmy próbować ich rozwiązać. W dzisiejszych czasach w zależności od tego jaki mamy rodzaj problemów na takiego rodzaju pomoc specjalisty możemy liczyć. Skorzystanie z usług takich fachowców może być tak naprawdę pierwszym krokiem do wyjścia z naszych długów, dlatego nie warto tego odkładać.

Dodaj komentarz