Kamienne wykończenie domu

Kamień to szlachetny materiał, towarzyszący człowiekowi od zarania dziejów. Elementy z niego wykonane są piękne, naturalne oraz eleganckie w swej prostocie. Obecnie z kamienia wytwarza się wiele artykułów służących człowiekowi w codziennym życiu. Do najpopularniejszych należą komponenty wystroju oraz zagospodarowania wnętrz. Z kamienia wykonuje się między innymi posadzki, blaty, parapety czy schody.

 

parapetBlat w kuchni

Blat kuchenny stanowi powierzchnię szczególnie narażoną na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jest wizytówką każdej kuchni, to na nim przygotowuje się śniadania, obiady i kolacje. Blat wykonany ze zwyczajnej płyty pokrytej lakierem szybko ulega zarysowaniom i pęknięciom. Dlatego warto zadbać o to, aby był on piękny, trwały i użyteczny. Blaty wykonane z kamienia są znacznie trwalsze, dzięki czemu mogą służyć użytkownikom przez wiele lat. Poza tym doskonale komponują się z resztą kuchni, stanowiąc wspaniały element ozdobny. Blatom kamiennym niestraszne zarysowania, wilgoć czy zanieczyszczenia. Kamień nie sprawia problemów w utrzymaniu w czystości, wystarczy mokra ścierka i problem z głowy. Do najczęściej wykorzystywanych w produkcji blatów rodzajów kamienia należy granit. Blaty granitowe mogą występować w różnorodnych kolorach, od szarego, po wszystkie odcienie czerwieni czy zieleni. Rodzaj wykończenia uzależniony jest od indywidualnych upodobań. Na rynku dostępne są blaty granitowe polerowane (błyszczące) oraz matowe. Koszty blatu uzależnione są od wielu czynników, między innymi od koloru oraz pochodzenia kamienia, a także wspomnianego już typu wykończenia. Blaty kuchenne wykonuje się także z innych rodzajów kamienia, takich jak marmur, wapień czy steatyt. Ze względu na niższą trwałość są jednak rzadziej wykorzystywane w produkcji elementów użytkowych.

 

Parapety do domu

Kamień z powodzeniem spełnia swoją funkcję także w przypadku parapetów. Parapety, niegdyś nieco lekceważone w procesie wykończenia mieszkania, stanowią dziś element nie tylko funkcjonalny, ale również ozdobny.

W produkcji parapetów wykorzystuje się najczęściej

  • marmur,
  • granit,
  • trawertyn.

Parapety kamienne mogą występować w wersji szlifowanej bądź polerowanej. Są cięższe od standardowych, wymagają więc zastosowania solidnej konstrukcji. Dlatego też położenie parapetów kamiennych warto powierzyć fachowcom, wykorzystującym profesjonalne materiały budowlane.

 

schodySchody kamienne

Skoro mowa o wykorzystaniu zalet kamienia w zakresie wystroju wnętrz, nie sposób nie wspomnieć o schodach. Nie trzeba zaznaczać, jak istotną konstrukcję w każdym dwupoziomowym domu czy mieszkaniu stanowią schody. Służą przemieszczaniu się oraz komunikacji, pełnią również funkcję dekoracyjną. Dlatego też muszą być wykonane z najlepszej jakości materiałów, gwarantujących użytkownikom komfort i bezpieczeństwo. Kamienne schody to połączenie trwałości i ponadczasowej elegancji. Kamień przeznaczony do wykończenia schodów musi być szczególnie trwały oraz odporny na ścieranie. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku granit lub bazalt. Kamień poddaje się wcześniej szlifowaniu, dzięki czemu jego powierzchnia staje się matowa i chropowata, co zabezpiecza przed poślizgnięciem.

 

kamieńKamień jest uniwersalnym materiałem, stosowanym w rozmaitych przestrzeniach życia. Z powodzeniem wykorzystuje się go również w budowie dróg, ulic czy parkingów. Niezastąpionym elementem konstrukcji wszelkiego typu dróg są krawężniki kamienne. Krawężniki muszą być szczególnie wytrzymałe i odporne na uderzenia, dlatego wykonuje się je najczęściej z granitu.

W zależności od przeznaczenia wyróżnić można między innymi krawężniki

  • proste,
  • łukowe (stosowane na skrzyżowaniach oraz zakrętach dróg)
  • krawężniki najazdowe (doskonale sprawdzające się na podjazdach).

Krawężniki kamienne wyróżnia to, iż w przypadku uderzenia kruszą się, nie pękają zaś na całej grubości, tak jak np. krawężniki betonowe.

Można powiedzieć, że przyszłość kamieniem stoi. Kamień jest materiałem zarówno funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym. Sprawdza się w czterech kątach, w budynkach użyteczności publicznej, a także doskonale wpisuje się w przestrzeń miejską, tworząc komfortowe i bezpieczne strefy użytkowe.

10 myśli na “Kamienne wykończenie domu

Dodaj komentarz