Kamery – do czego służą i jakie rodzaje rozróżniamy

Kamera jest sprzętem, który służy do nagrywania. Przy jej pomocy można uwieczniać najważniejsze wydarzenia życia, zapisywać swoje dokonania, by móc później się nimi chwalić, a także wykorzystywać do prac naukowych, czy do kontroli bezpieczeństwa.

Do czego służą kamery termowizyjne?

TermowizjaKamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do pomiaru i wizualizacji rozkładu temperatur na powierzchni jakiś obiektów. Kamery termowizyjne działają na zasadzie modyfikacji promieniowania podczerwonego, które jest odbijane lub emitowane przez obiekty i zamieniane na sygnał elektryczny, a następnie na obraz który jest oglądany na ekranie. Kamera termowizyjna składa się:

 

 • dekodera promieniowania podczerwonego z układem chłodzenia,
 • układu optycznego,
 • urządzenia do przetwarzania oraz wizualizacji,
 • elektrycznego toru wzmacniania.

Układ optyczny w kamerach termowizyjnych składa się z układu przeszukiwania oraz obiektywu. Takie kamery wykorzystują dekoder, które służą do zamianie promieniowania na sygnał elektryczny. Dekoder może być pojedynczym segmentem, ale zazwyczaj składa się kilku elementów. Aby pokazać obraz termalny wykorzystuje się monitory monochromowe lub kolorowe. Takie kamery można podzielić na:

 • długofalowe,
 • krótkofalowe.

Wykorzystywane są między innymi:

 • w medycynie,
 • w wojskowości,
 • hutnictwie,
 • energetyce,
 • budownictwie,
 • pożarnictwie,
 • rolnictwie,
 • ekologii.

Czy warto inwestować w kamery sportowe?

Kamera GoproW ostatnim czasie na rynku coraz bardziej popularne są małe kamery sportowe. Pozwalają one na uwiecznianie wyczynów sportowych, szczególnie osiągnięcia w sportach ekstremalnych. Coraz więcej filmów pojawiających się w internecie jest nagrywana przy mocy kamer sportowcy umieszczanych na kierownicach motocykli lub rowerów, kaskach, na samochodach. Producenci odpowiadają na potrzeby rynku i w sklepach pojawia się coraz więcej niewielkich kamer, które można wykorzystywać przy uprawianiu sportów. Takie kamery powinny być przede wszystkim trwałe, odporne na wstrząsy. Do tego dobrze by taka kamerka była wodoodporna, wtedy nie straszny jest deszcz podczas nagrywania, lub można nagrywać filmiki pod powierzchnią wody. Kamerki sportowe można kupić już za około 200 złotych, ale również są takie które kosztują po kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy jakiej kamerki się potrzebuje, o jakiej wielkości, trwałości i od jakiego producenta ona pochodzi.

Jakie akcesoria do kamery są koniecznie potrzebne?

Akcesoria do kamerWraz z popularnością małych kamerek pojawia się na rynku coraz większy asortyment akcesoriów do kamer. Akcesoria do kamer to np. kart pamięci, na których można zapisywać filmiki. Można znaleźć karty o różnych wielkościach pamięci, wszystko zależy od potrzeb klienta. Innym rodzajem akcesoria mogą być wszelkie toby, etui na kamerę. Chronią one przed uszkodzeniami mechanicznymi. Również do kamery można dokupić wszelakie lampy, lub filtry na obiektyw. Pozwalają one na kręcenie filmów w różnych warunkach oświetleniowych oraz stosowanie różnych trików związanych z „zabawą” światłem. Aby zapobiegać poruszeniom kamery podczas nagrywania, można zainwestować w statyw. Statywy mogą być stojące na ziemie, ale taż takie nakładane na osoby kręcące film, czyli tak zwane statywy naramienne. Jeśli mowa o statywach, to również na rynku są dostępne wózki do kręcenia ujęć kamerami. Oprócz standardowych statywów również jest taki sprzęt jak monopod. Jest to przedłużenie ramienia z zakończoną kamerą. Popularne one stały się przy tak zwanych „selfie z kija”. Dla osób pracujących z kamerami profesjonalnie, istnieją wszelakie akcesoria, takie jak profesjonalne lampy, statywy, obiektywy kontrolujące światło.


Informacje zostały zaczerpnięte z następujących stron internetowych:


 

Kilka słów na koniec:

Rynek oferuje wszelaki wybór kamer, wszystko zależy od tego jakie ma mieć zastosowanie. Kamerę wybiera się zależnie od tego komu ma służyć, czy sportowcowi, czy naukowcowi, czy profesjonalnemu kamerzyście, czy może osobie prywatnej w uwiecznianiu ulotnych chwil rodzinnych.

Dodaj komentarz