Jakie znaczenie mają odblaski na pojazdach cieżarowych?

Odblaski pełnią bardzo ważna funkcje w bezpieczeństwie na drogach publicznych. Znajdują się w miejscach, na które trzeba zwrócić więcej uwagi. Ich głównym założeniem jest odbijanie jak największej ilości światła, przez co z dużej odległości, po zmroku kierowca może zauważyć przeszkodę. Dzięki zastosowaniu foli odblaskowej, na placach budowy coraz rzadziej dochodzi, do nieszczęśliwych wypadków.

W jaki sposób prawidłowo oznaczyć pojazd ciężarowy i naczepę?

oznakowanie konturowe pojazdówPojazdy uprzywilejowane pokryte są, odblaskowym konturem pojazdu, dzięki temu szybko i z daleka kierowca jest w stanie dostrzec pojazd. To samo, oznakowanie konturowe pojazdów, używa się przy naczepach tirów. Zastosowanie zwykłego oświetlenia, mogłoby oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki taśmom odblaskowym, każdy z nadjeżdżających pojazdów, już z daleka widzi, zarys wielkości naczepy. Podczas manewru cofania, kiedy jest słaba widoczność przez mrok, kierowca jest w stanie dostrzec kontury naczepy. Oznaczenie naczepy i ciągnika taśmą  jest wymaganie na terenie naszego kraju, dlatego cała tylna część naczepy powinna mieć kontur odblaskowy, natomiast boki muszą mieć pokryty dół i zaznaczony, każdy z narożników. Oznaczenia na taśmach różną się między sobą, naczepa posiada oznaczenie, gdzie żółty jest obwiedziony czerwonym.  Natomiast pojazd ciężarowy posiada oznaczenia gdzie żółty i czerwony przecina się pomiędzy sobą pod kątem.

Taśmy stosowanie są nie tylko na pojazdach. Znajdują się też na znakach drogowych, barierach czy nawet jezdni. Przez umieszczony na nich klej, istnieje możliwość przyklejenia ich dosłownie wszędzie. Najczęściej stanowią informację ostrzegawczą. W użyciu stosuje się także taśmy bez kleju, dzięki czemu można nimi zabezpieczyć otoczony taśmą teren.