Jakie oświetlenie do salonu i domu? Styl klasyczny kontra nowoczesne lampy led

Jak dobrze zaprojektować oświetlenie led? A może warto jednak wybrać żyrandole klasyczne i postawić na standardowe żarówki?

oświetlenie klasyczneOświetlenie w mieszkaniu odgrywa ogromną rolę, nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. Korzystamy z niego praktycznie codziennie, dlatego tak ważne jest dobre rozlokowanie źródeł światła. Oświetlenie ma też ogromny wpływ na nasz nastrój i klimat wnętrza. Potrafi sprawić, że się zrelaksujemy czy wypoczniemy lub też pobudzić nas do życia. Szczególnie w salonie, czyli strefie dziennej, w której przebywają nie tylko domownicy, ale także i goście, światło powinno być rozlokowane w sposób przemyślany.

Czy wystarczą tylko kinkiety, mogące stanowić główne jego źródło, jednakże oświetlają pomieszczenie nieco z boku?

Oprócz tego mamy także do wyboru wiele innych rozwiązań. Źródłami światła do zastosowania w salonie, oprócz kinkietów są na przykład:

  • żyrandole
  • lampy podłogowe
  • lampy stołowe
  • listwy led
  • panele led
  • lampy led down light
  • żarówki diodowe i halogenowe zamontowane punktowo.

oświetlenie wnętrzaOczywiście wspomniane kinkiety mają wiele zalet, szczególnie jeżeli chcemy źródło światła umieścić nieco z boku, na ścianie, a sufit zostawić wolny. Produkowane są w różnych wzorach i formach, więc łatwo je dopasować do każdej stylistyki pomieszczenia. Głównym źródłem światła może być także żyrandol. W sprzedaży znajdziemy zarówno te minimalistyczne, do pomieszczeń nowoczesnych, jak i ozdobne czy kryształowe wpisujące się w stylistykę retro oraz glamour.
Lampy podłogowe to dobry wybór, aby oświetlić punktowo na przykład przestrzeń wypoczynkową. W razie, gdyby główne, górne światło nie było wystarczające lub odwrotnie, pragnęlibyśmy wprowadzić do salonu wieczorową atmosferę, lampa podłogowa sprawdzi się idealnie. Dodatkowo taki sprzęt może być prawdziwą ozdobą pokoju. Lampy podłogowe nowoczesne można kupić w różnych kolorach, wzorach i fasonach. Tworzone są między innymi ze szkła, metali, tkaniny, tworzywa sztucznego, a nawet papieru czerpanego. Lampa stołowa przyda się w jadalnianej części salonu. Jest to zwykle niewielkie źródło światła, które nie zabiera dużo miejsca, a może zastąpić świece. Inne jej zastosowanie to oświetlenie biurka.
Dzięki temu, że można ją przenosić, będzie służyła w wielu miejscach. lampy stołowe są stosunkowo tanie. Na przykład te z tkaninowym abażurem i ceramicznym korpusem kupimy już za kilkanaście złotych. Pasują do wielu typów wnętrz, niezależnie od aranżacji. Trzeba jedynie uważać, ponieważ taką ceramiczną lampkę łatwo zniszczyć. Kiedy upadnie na ziemię, na pewno się zbije.

Co warto wykorzystać przy projekcie instalacji led? Czy lampy led mają specjalne przeznaczenie?

oświtlenie ledListwy led i lampy led typu down light są stosowane w projektach jako oświetlenie raczej dekoracyjne, choć nowoczesne projekty instalacji led potrafią dobrze spełniać rolę użytkową dzięki swej większej mocy. Można za ich pomocą podświetlić obraz czy meble. Są energooszczędne, podobnie jak stosowane do oświetlenia punktowego pojedyncze lampy led down light. Decydując się na takie nowoczesne formy doświetlania, sporo zaoszczędzimy, ponieważ LEDy mają niezwykle długą żywotność i potrafią świecić z pełną swą mocą nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin. Nie trzeba ich również zbyt często wyrzucać, co sprawia, że oddycha także nasza planeta. Co więcej lampy i listwy ledowe nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji takich jak rtęć. Przy zastosowaniu tych wszystkich źródeł światła nasza strefa dzienna czyli salon na pewno zyska niepowtarzalny klimat.


 

Informacje pochodzą z:


 

 

Gdzie zaopatrywać się w tanie kinkiety, żyrandole czy lampy podłogowe nowoczesne lub retro?

sklepNajtańsze i najbardziej różnorodne oferty znajdziemy oczywiście w internecie. Warto szukać promocji, które często można spotkać zarówno w sklepach internetowych, jak i portalach aukcyjnych. Od czasu do czasu zaglądajmy także do komisów czy na targi staroci, zwłaszcza jeżeli podoba nam się styl z dawnych lat. W takich miejscach praktycznie za bezcen można dostać naprawdę piękne elementy oświetlenia. które same w sobie będą ozdobą domu. Także w hipermarketach budowlanych, na dziale z oświetleniem znajdziemy wiele ciekawych propozycji, atrakcyjnych cenowo. Światło to jedna z tańszych opcji zmiany charakteru pomieszczenia i nadania mu nieco innego wyrazu, dlatego z pewnością warto korzystać z tego, co oferują nam jego różnorodne źródła.

Dodaj komentarz