Jaki piec wybrać i czym w nim palić?

Ogrzewanie domu to bardzo istotna sprawa, nasz komfort mieszkaniowy w dużej mierze zależy od tego jaki jest w domu komfort cieplny. Jednak ogrzewanie domu to w dzisiejszych czasach nie jest tanie, a co za tym idzie nad wyborem systemu grzewczego trzeba dobrze się zastanowić. Wybór zarówno pieca jak i rodzaju opału jest równie istotne i znacząco wpływa na to jak ciepło w domu mamy i ile za ogrzewanie zapłacimy.

Jaki kominek wybrać – kominki na pellet, kominki z płaszczem wodnym

KominekWybór kominka do domu trzeba zacząć od tego by ustalić czy ma on pełnić głównie funkcje dekoracyjną czy ma raczej jednak spełniać funkcje kotła, czyli ogrzewać cały dom. W praktyce zwykle i tak wybieramy takie kominki, które z powodzeniem nadają się do ogrzewania i przy okazji dobrze wyglądają. Jakie rozwiązania z dziedziny kominków są zatem warte uwagi? Można by tu wymienić dwa najnowsze rodzaje, jakimi są:

  • kominki na pellet
  • kominki z płaszczem wodnym

Co jeszcze warto wiedzieć o kominkach pellet i z płaszczem wodnym?

Palący się kominekKominki z płaszczem wodnym, mogą być zarówno w wersji wbudowanej na stałe jak i jako piec wolnostojący, co za tym idzie łatwo dostosować je do każdej przestrzeni. Ich zaletą jest to, że praktycznie spełniają one role kotła przy czym, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to możemy zrezygnować z kotłowni, czyli zyskujemy całkiem sporo wolnej przestrzeni, a po drugie, wyglądają one atrakcyjnie i stanowią ozdobę salonu czy każdego innego pomieszczenia w którym się znajdują. Ich działanie polega na tym, że ogrzewają one wodę, która później rozprowadzana jest w całym systemie grzewczym, czyli jest kierowana do grzejników, dzięki czemu wszystkie pomieszczenia są równomiernie ogrzewane, kiedy woda się schłodzi, czyli utraci całe swoje ciepło wraca do pieca. Kominki na pellet to dość szczególny rodzaj kominków, ponieważ piec na pellet może być zarówno:

  • piecykiem z konwekcją wymuszoną ogrzewającą jedno pomieszczenie
  • piecykiem z płaszczem wodnym
  • piecykiem z dystrybucją gorącego powietrza do ogrzewania wielu pomieszczeń

Czyli technicznie rzecz ujmując mogą to być bardzo różne piece, czym zatem różni się piec na pellet od zwykłego pieca? W praktyce chodzi tu o rodzaj paliwa jakim się w takim piecu pali, jak sama nazwa wskazuje w tym wypadku jako paliwo stosowany jest pellet.

Nowoczesny opał – pellet barlinek, ekogorszek

EkogroszekTradycyjne źródła opału takie jak węgiel czy drewno powoli odchodzą w zapomnienie, wynika to z kilku rzeczy. Po pierwsze takie tradycyjne paliwa są dość kłopotliwe i to zarówno w samym paleniu jak i w przechowywaniu, zwłaszcza jeśli chodzi tu o węgiel. Dodatkowo tradycyjny opał nie należy do najtańszych, co także jest jego wadą. Po trzecie takie paliwa jak gaz, drewno czy węgiel mają bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Co zatem jest dobrą alternatywą dla tych przestarzałych paliw. Na początek warto przybliżyć wspomniany już pellet. Pellet jest to ekologiczne i ekonomiczne paliwo. Jest on w formie drobnych granulek wytwarzanych z odpadów drzewnych. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono zarówno łatwe w transporcie jak i przechowywaniu, a dodatkowo jest to stosunkowo tania forma opału. Drugim rozwiązaniem o jakim warto wspomnieć jest ekogroszek, to także jest ekologiczne paliwo. Jest ono wytwarzane z węgla kamiennego lub brunatnego. Jednak proces wytwarzania sprawia, że obniżona jest emisja szkodliwych związków do atmosfery. Zaletą tego rozwiązania podobnie jak i było to w przypadku pelletu jest to, że jest on zarówno łatwy w transporcie jak i przechowywaniu, a także jest to stosunkowo tani opał.


 Źródła informacji:


Słowem podsumowania:

Wybór odpowiedniego rozwiązania grzewczego, czyli właściwego pieca i rodzaju opału jest nie tylko istotny dla naszego komfortu cieplnego, ale także ma całkiem spore znaczenie jeśli chodzi o koszt ogrzewania domu, jak i to jaki wpływ nasz system grzewczy będzie miał na lokalny ekosystem. Możliwości, jeśli chodzi o wybór rozwiązanie, które najbardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom jest naprawdę sporo, dlatego warto sprawdzić na co możemy się zdecydować, ponieważ być może uda się znaleźć coś korzystniejszego, czego nawet nie braliśmy pod uwagę.

Dodaj komentarz