Jaki garaż wybrać na warsztat samochodowy?

Każda działalność wymaga odpowiedniej przestrzeni. By mieć warsztat samochodowy, trzeba zagospodarować odpowiednio duży garaż lub halę. Pomieszczenie powinno mieć rozmiary dopasowane do potrzeb zadań, jakie będą wewnątrz wykonywane.

Warsztat samochodowy – co będzie potrzebne?

warsztat samochodowyJeśli otwiera się działalność po raz pierwszy, można nie mieć do końca świadomości, co będzie w niej potrzebne. Auto pomoc na pewno wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Powinny znaleźć się tam zarówno specjalistyczne meble odporne na szkodliwe substancje, jak i dobre narzędzia do naprawy. Każdy mechanik musi też pamiętać, aby samemu się chronić przed wpływem zagrożeń. Na pewno będą nimi niebezpieczne płyny oraz mechanizmy i samochody same w sobie. Nie da się uchronić przed każdym wypadkiem, jednak przestrzeganie zasad BHP zmniejsza szanse jego wystąpienia. Kiedy ma się na nogach solidne, amortyzujące buty, a do tego ochronny kombinezon, to niestraszne są ani spadające ostre przedmioty, ani wycieki samochodowego oleju. By otworzyć warsztat potrzebne jest też doświadczenie. Najlepiej, kiedy mechanik pracował już wcześniej w innym, czyimś warsztacie. Dzięki temu zna co najmniej kilkadziesiąt różnych przypadków zepsucia się aut. Wiedza jest zaś nie do przecenienia. Nim zacznie się działać dobrze jest też zorientować się na lokalnym rynku. Czy w Warszawie ilość warsztatów samochodowych nie jest już dostateczna? Może wcale nie ma więcej klientów? Badanie rynku to podstawa, aby stwierdzić czy w ogóle ma sens otwieranie podobnego biznesu. Takie poznanie środowiska pozwala też na mocniejszą specjalizację albo wręcz przeciwnie – uogólnienie usług. Będzie wówczas wiadomo czy lepiej postawić dodatkowo na autoholowanie czy skupić się tylko na pomocy na miejscu.

Lepiej garaż z betonu czy blaszany?

garaż ocieplanyKolejna kwestia to wybór odpowiedniego miejsca na warsztat. Przede wszystkim powinien on być solidnie wybudowany. Warsztaty to mogą być takie hale magazynowe. Zazwyczaj są nieco mniejsze, ale można do ich budowy wykorzystać konstrukcje stalowe hal. Na pewno nie sprawdzi się standardowy garaż blaszany, bo jest zbyt podatny na warunki atmosferyczne. Poza tym stosunkowo łatwo się do niego włamać, a tego nikt by nie chciał. Może także poddawać się korozji mimo zewnętrznego zabezpieczenia. Lepiej sprawdzi się solidnych rozmiarów garaż betonowy albo, tak jak wspomniano wyżej, solidna stalowa konstrukcja.

Garaże ocieplane – funkcjonalność

konstrukcja stalowa garażuWarto nadmienić, że garaż zastosowany jako pomieszczenie, w którym prowadzony będzie warsztat musi spełniać szereg cech. Garaż na warsztat musi być:

  • dobrze izolowany i ocieplony
  • odporny na działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych
  • odpowiednio duży
  • solidnie wykonany

Ważną kwestią jest na pewno izolacja i zadbanie o dostateczne ocieplenie. Nie musi to być miejsce, gdzie panuje pokojowa temperatura. Trzeba jednak zapewnić tyle ciepła, aby dało się tam pracować nawet podczas zimowej pory. Poszczególne mechanizmy pojazdów także będą lepiej działać w plusowych temperaturach niż w klimacie poniżej zera. Poza tym trzeba mieć przede wszystkim przestrzeń do tego, aby móc cokolwiek zrobić. Wszystko trzeba zaplanować. Jeśli chce się ograniczyć do jednoosobowej działalności, to nie będzie potrzeba aż tyle miejsca, co wtedy, gdy chce się kogoś zatrudniać. Najważniejsze, aby przemyśleć to wcześniej i brać pod uwagę także nieco dalszą przyszłość. Garaż czy hala warsztatowa muszą być również solidne. Nie ulega to jednak chyba najmniejszej wątpliwości. Dzięki odporności na różnego rodzaju niekorzystne warunki miejsce będzie mogło funkcjonować bez problemu przez długi czas.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • Auto ABC – strona internetowa firmy z Warszawy oferującej autoholowanie i auto pomoc
  • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi
  • Grażka – witryna internetowa firmy budującej stalowe hale magazynowe

Podsumowanie

Warsztat samochodowy powinien mieć dużo miejsca, aby możliwe było naprawianie w jednym czasie co najmniej jednego auta. Powinno być zresztą tej przestrzeni więcej, bo wówczas można obsługiwać na raz kilku klientów, a także zatrudnić pracownika. Poza tym garaż przeznaczony na warsztat musi być bardzo solidny i odporny na różnego rodzaju negatywne czynniki.