Jak zrobić hydroizolacje przed płytkami?

Płytki układa się nie tylko w domu, ale również na zewnątrz. Co prawda są to nieco inne płytki, ale sposób ich kładzenia jest bardzo podobny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę czynniki atmosferyczne oraz wszystkie aspekty związane z wodą. Płytki muszą być dobrze zaizolowane, aby nie wdarła się woda pomiędzy płytkę a klej, ponieważ w zimie będzie to skutkowało pęknięciem płytki przez powstały lód.

Izolacja przed ułożeniem płytek

hydroizolacje pod płytkiIzolacja, a właściwie hydroizolacja to bardzo ważna sprawa. Izoluje się przede wszystkim podłoże. Przed położeniem płytek robi się wylewkę, która ma poziomować podłoże. Jeśli ten etap jest jeszcze przed nami, koniecznie wykonajmy hydroizolację betonu. Hydroizolacje pod płytki powinny być wykonane solidnie, aby nie było szansy na pękanie kleju, jego wypłukiwanie oraz rozsadzanie przez powstający lód. Powierzchnię betonu możemy pomalować folią w płynie, co po wyschnięciu da mocną powłokę, która nie przepuści ani odrobiny wody. Dopiero później nakładamy klej do płytek z dodatkiem substancji chemicznych, które mają odsączać wodę. W ten sposób będziemy na pewno wiedzieć, że hydroizolacja wykonana jest w sposób pewny, a płytki wytrzymają długo. Układanie płytek na zewnątrz jest sprawą nieco trudniejszą właśnie ze względu na warunki atmosferyczne, a także wodę, która może przesiąkać o płytek nie tylko z góry, ale również od podłoża. Trzeba brać to pod uwagę.

Hydroizolacje powinny być wykonane fachowo, gdyż trwałość materiału, jakim są płytki zależy właśnie od tego. Im lepiej wykonamy taką izolację, tym mamy większą pewność, że nic się płytkom nie stanie. Takie płytki o raczej wodoodporny materiał, ale muszą być właściwie ułożone. Najlepiej gdy bierze się za to prawdziwy fachowiec z doświadczeniem, ponieważ będzie się znał na takiej pracy.