Jak zbudować taras?

Latem śniadania na tarasie, śpiew ptaków, promienie słońca na twarzy to prawdziwa sielanka. Jednak najpierw zanim usiądziemy na tarasie, musimy go zbudować. Warto rozważyć różne możliwości i wybrać najlepszą z nich.

Balustrady tarasowe ze stali nierdzewnej czyli co oferuje rynek?

Balustrady to zewnętrzna ozdoba każdego tarasu czy balkonu. Mogą one być wykonane z różnych tworzyw oraz może być zastosowane różne wypełnienie. Często spotykamy się także z połączeniem szkła i metalu. Dobór balustrady tarasowej jest głównie uzależniony od zewnętrznego wyglądu domu, tak aby wszystko ze sobą współgrało. Głównie możemy wyróżnić rodzaje takie jak:

  • balustrady drewniane
  • balustrady ze stali nierdzewnej
  • balustrady szklane
  • balustrady żeliwne

balustrady ze stali nierdzewnejWybierając odpowiednie ogrodzenie dla naszego tarasu powinniśmy się kierować nie tylko wyglądem domu, ale również takimi parametrami jak powierzchnia balkonu, jego kształt i przeznaczenie. Balustrady tarasowe łączące stal nierdzewną oraz szkło będą się dobrze prezentować przy nowoczesnym, geometrycznym stylu budynku. Z racji że utrzymanie szkła w czystości wymaga nie lada pracy nie jest to dobre rozwiązanie jeśli mamy w domu dzieci czy psa. Także należy pamiętać, że nasi mali domownicy dla ich bezpieczeństwa wymagają wyższego ogrodzenia. Natomiast drewniane domki lub te o ciepłych kolorach oraz bardziej fantazyjnych kształtach dobrze będą się prezentowały z balustradami drewnianymi. Jeżeli dom nie jest sam w sobie zbyt barwny jego ozdobą mogą być drewniane ramy z ażurowym wypełnieniem. Dla domów przypominających wyglądem małe pałace lub dla tych, które architektonicznie zaczerpnęły coś z renesansu będą pasowały żeliwne balustrady. Bardzo modne ostatnio stały się tzw. balustrady francuskie. Są one wykonane z stali nierdzewnej i mocowane przy oknie, stanowiąc w ten sposób dodatkową ozdobę domu.

Na podłoże beton architektoniczny

beton arhitektonicznyUmożliwia on różne kształty i wzory, a nawet kolory. Jest on znacznie lepszym tworzywem i bardziej innowacyjnym niż tradycyjne płytki. Świetnie sprawdzi się on w nowoczesnym stylu budownictwa. Będzie współgrał z białym czy szarym domem z wykorzystaniem szklanych balustrad. Styl industrialny wykorzystujący do ozdoby cegły, również może wykorzystać beton architektoniczny zamiast kafli ceramicznych. Możliwe jest również zastosowanie płyt w technologii 3D, dzięki czemu możemy uzyskać przeróżne jego wzory. Jest on także znacznie bardziej odporny na odpryski spowodowane upadkiem różnych przedmiotów, niż zwykłe płytki ceramiczne. Utrzymanie go w czystości nie będzie sprawiało nam zbytniego problemy, a dzięki nowoczesnej technologii jego wytwarzania, nie musimy martwić się o to, że będzie zbyt ciężki dla konstrukcji wiszącej. Zdecydowanie zaletą będzie tutaj również fakt, że nie nagrzewa on się tak szybko, dzięki czemu w upalne dni będzie nam dawał przyjemny chłód. Estetyczny wygląd uzyskamy dzięki odpowiednio dobranej mieszance przy zastosowaniu specjalnego cementu hutniczego oraz piasku o odpowiedniej ziarnistości. Różną fakturę uzyskamy dzięki szalunkom metalowym – beton będzie miał gładką powierzchnie lub drewnianym czy wykonanym z płyty wiórowej, które nadadzą fakturę drewna lub odciśniętego układu wiórów. Z racji że beton jest wylewany możemy umieścić go w dowolnej formie i uzyskać różne kształty. Nie musimy go stosować tylko na podłodze. Możemy z niego wykonać również elementy ozdobne, jak betonowe donice, wazony czy pojedyncze płyty.

Płyty z betonu architektonicznego jako prosty sposób montowania betonowej podłogi

płytki betonoweZamiast samodzielnie wylewać beton możemy zakupić gotowe płyty tarasowe wykonane z betonu architektonicznego. Mają one już różne wzory, nie tylko w tradycyjnej wyrzeźbionej formie, ale także w technologii 3D. Dają one efekt optycznej iluzji, a największym plusem jest to, że sami możemy wybrać sobie zdjęcie. Płyty z betonu architektonicznego są lekkie, a ich montaż wygląda podobnie jak posadzek. Mają one zastosowanie nie tylko w domu, mogą one również służyć jako ścieżka w ogródku. Często beton architektoniczny stosowany jest jako ozdoba domu na ścianach, podłogach lub jako np. blat kuchenny.

 


Źródła cennych informacji na ten temat:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy z poradami na temat budowy i remontów domu
  • Modern Line – strona przedsiębiorstwa produkującego płyty tarasowe i donice betonowe
  • Robit – witryna internetowa firmy z małopolski oferującej balustrady nierdzewne

Podsumowując

Budując taras nie musimy już ograniczać się do tradycyjnej balustrady wykonanej z drewna lub metalu oraz podłogi, stosowanej od lat. Rynek zapewnia obecnie szeroki wybór, a także co chwilę nowe techniki wykorzystania wszechobecnych materiałów. Wszystko zależy tylko od naszej pomysłowości.

Dodaj komentarz