Jak zamienić energię elektryczną w mechaniczną?

W zakładach przemysłowych wykorzystywany jest szereg różnych urządzeń i technologii, które umożliwiają zapewnienie sprawnego wykonywania poszczególnych procesów. Kluczowym zagadnieniem pozostaje możliwość realizacji przemian energii z jednej postaci na inną. W zależności od rodzaju procesu technologicznego potrzebna może być bowiem energia w różnych formach. Przykładowo do zasilania urządzeń w większości przypadków potrzebny jest prąd.

Jak działa silnik elektryczny?

silniki elektryczneNiemniej jednak niektóre sprzęty działają w oparciu o układy pneumatyczne czy hydrauliczne. W celu zamiany jednej formy energii na inną wykorzystywane są tak zwane przetworniki. Do tej grupy z całą pewnością zaliczyć można silniki elektryczne, które pozwalają zamienić energię elektryczną na mechaniczną. Ta następnie jest wykorzystywana do napędzania elementów wykonawczych takich jak na przykład wentylatory. Warto wspomnieć, że silniki elektryczne są wykorzystywane nie tylko w przemyśle. Można je bowiem spotkać praktycznie wszędzie. Właśnie dlatego na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór zarówno jednostek prądu stałego jak i również przemiennego. W zależności od potrzeb projektant układu powinien zwrócić uwagę na takie parametry jak: moc znamionowa, prędkość obrotowa, napięcie znamionowe czy średnica wału. Dodatkowo nie bez znaczenia jest również sposób montażu.

Kolejnym istotnym parametrem z zakresu bezpieczeństwa pracy jest z całą pewnością stopień ochrony zapewniany przez obudowę. Sama obudowa przeważnie wykonywana jest z odlewu aluminium lub innego metalu. Warto wspomnieć, że jednostki te można bez większego problemu zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i również przez Internet. Wynika to z ich sporej popularności zarówno jeśli chodzi o układy stałoprądowe jak i instalacje przemysłowe.