Jak wybrać odpowiedni terminal POS do sklepu?

W dzisiejszych czasach transakcje bezgotówkowe, czyli takie z wykorzystaniem kart kredytowych stały się czymś na tyle popularnym, że praktycznie zastąpiły transakcje gotówkowe, a co za tym idzie każda działalność czy to usługowa czy tym bardziej handlowa zmuszona jest do wprowadzenie w swoim punkcie takich rozwiązań jakimi są terminale płatnicze. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze takiego terminalu.

Terminal płatnicze – ogólna specyfika

terminal płatniczyZanim jednak przejdziemy do wskazania cech istotnych, na które należy zwracać uwagę dokonując wyboru terminalu płatniczego należałoby zwrócić uwagę wypadałoby chociaż słów kilka powiedzieć czym jest sam terminal płatniczy i jakie jest jest jego zadanie. Ogólnie rzecz ujmując terminal POS to urządzenie, którego zadaniem jest umożliwienie kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego w momencie w którym dokonywana jest płatność kartą. W związku z czym, zważywszy na ilość osób płacących kartami kredytowymi za rożne usługi czy też produkty jest to rozwiązanie niezbędne w punktach handlowo-usługowych. Na rynku obecnie znajduje się wiele urządzeń tego typu, które nieco się od siebie różnią choć ich główna funkcja pozostaje taka sama. Na co zatem należy zwracać uwagę wybierając tego typu rozwiązanie?

Terminale POS – na co zwracać uwagę przy wyborze?

nowoczesny terminal posJeśli chodzi o wybór terminalu płatniczego to na początku należałoby wspomnieć o ich rodzajach, bo w dużej mierze jest to kryterium decydujące. Jeśli chodzi o terminale POS to można wymienić następujące rodzaje:

  • terminale stacjonarne
  • terminale przenośne
  • terminale zbliżeniowe

Czym te terminale się różnią się od siebie? Rożnica pomiędzy terminalem stacjonarnym a przenośnym jest dość oczywista. Jedne montuje się na stałe, drugie można przemieszczać. W praktyce teraz zarówno w sklepach jak i w przypadku osób świadczących usługi w domu stosuje się zwykle terminale przenośne, z prostego powodu są one wygodne i zajmują mało miejsca, co sprawia, że są one bardzo praktyczne. Jeśli chodzi o terminale zbliżeniowe to zasadę ich działania obecnie zna chyba każdy. Mianowicie cechą specyficzną tego rodzaju terminali jest fakt, że nie trzeba karty przeciągać przez czytnik, a wystarczy ja jedynie zbliżyć do terminalu by zostały z niej odczytane dane. Obecnie rozwiązanie to staje się najpopularniejsze z racji tego, że skraca czas całej operacji, a co za tym idzie gwarantuje to wygodę przede wszystkimi klientom. Jeśli znamy już największą różnice pomiędzy terminalami na która należy zwracać uwagę przy ich wyborze, to teraz należałoby powiedzieć jeszcze na co innego warto zwrócić uwagę. Mianowicie terminale płatnicze poza swoją główna funkcją bardzo często oferuje także dodatkowe opcje, która są opcjonalne co oznacza, że nie każdy terminal musi je posiadać. Do takich opcji można zaliczyć takie możliwości jak:

  • doładowywanie konta telefonicznego
  • doładowywanie karty miejskiej
  • drukowanie logo firmy na paragonie
  • usługa cash back

I tu już różnie bywa, ponieważ nie każdy terminal musi mieć możliwość spełnienia powyższych funkcji, dlatego, jeśli którąś opcją jesteśmy szczególnie zainteresowani należy zwrócić uwagę czy terminal, którego zakup rozważamy posiada właśnie tę funkcję. Dodatkowo, jeśli chodzi o wybór terminali płatniczych warto jak w każdym przypadku zwracać uwagę na firmę, warto wybierać te znanych firm jak choćby terminal posnet.

Nowoczesne stanowisko sprzedaży – drukarki fiskalne novitus

terminal pos z drukarką paragonówWykorzystując takie rozwiązanie jakim jest terminal płatniczy, zwykle staramy się stworzyć nowoczesny i co za tym idzie przyjazne klientowi stanowisko sprzedażowe. Warto zatem wiedzieć, w jakie jeszcze rozwiązania warto zainwestować i które pomogą stworzyć nam dobry system. Dużą popularnością obecnie cieszą się drukarki fiskalne, które są urządzeniami służącymi do druku paragonów i rejestracji przychodu pochodzącego ze sprzedaży. Co więcej drukarki te i stworzony za ich pomocą raport miesięczny jest podstawa do rozliczenia podatkowego. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju sprzęt wymaga współpracy z komputerem i oprogramowaniem sterującym daną drukarką. Jeśli chodzi o wybór to podobnie jak w przypadku terminalu płatniczego sprawdzają się najlepiej te znane firmy i modele jak choćby novitus bono.

 


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Terminalekartowe.pl – strona internetowa z ofertą płatniczych terminali pos
  • Sklep.escsa.pl – sklep internetowy z urządzeniami elzab d10 i posnet thermal xl
  • Dlahandlu.pl – portal internetowy poświęcony zagadnieniom handlowym

Podsumowanie poruszanych zagadnień

Wybierając terminal płatniczy na potrzeby swojej działalności należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale także i na to jakie funkcje dodatkowe on oferuje.