Jak umeblować pokój dziecka?

Pokój dziecka zmienia się wraz z nim. Im dzieci starsze tym wnętrze ich soosbistej przestrzeni wygląda inaczej. Aby uniknąć remontu, na każdym etapie dojrzewania, prawidłowo wybierz meble do pokoju dziecięcego, tak aby służyły mu do czasu, aż nie skończy szkoły podstawowej.

Pokój dla niemowlaka, a jednocześnie dla starszych dzieci

Pokój dla niemowlakaPlanując dziecko, niektórzy przygotowują dla niego pokój jeszcze przed jego urodzeniem, wtedy zazwyczaj dobieramy neutralne kolory typu żółty gdyż nie znamy jeszcze płci dziecka. Czemu by tej metody nie zastosować szykując pokój i po narodzinach? Dziewczynki nie zawsze muszą mieć całe różowe ściany, a chłopcy niebieskie. Możemy wybrać bardziej neutralne kolory, jak właśnie żółty, beżowy, kremowy, zielony. Nie powinny być one w mocnych tonacjach, zmniejszyły by one optycznie pomieszczenie, a co najważniejsze przyćmiły dodatki które mają świadczyć o tym, czy to pokój chłopca czy dziewczynki. Nie musimy zawsze akcentować tego, kolorem ścian czy tapetami krzyczącymi „tu mieszka dziecko”. Wystarczy abyśmy ściany umieścili kolorowymi obrazami, fototapetą, czy wycinanymi kształtnymi postaciami z bajek przyczepianymi na ściany. Subtelnie podkreślimy tym płeć dziecka i sprawimy, że pokój będzie dziecięcy. Wybierając podłogę, nie decyduj się na dywan, jeżeli nie chcesz wciąż go prać. Często prana wykładzina szybko zaczyna wyglądać jak zniszczona, a niektórych plam nie wybawisz inaczej niż chemicznie. Znacznie funkcjonalniejsze są panele, a ocieplić je możesz małym dywanikiem pasującym kolorystycznie do ścian.

Meble dla dzieci tych młodszych i starszych

Meble dla dzieciJeżeli odpowiednio dobierzesz pierwsze meble, na pewno będą one mogły służyć dziecku, aż do wieku nastolatka. Trzeba kierować się tylko paroma zasadami, a mianowicie powinny one być:

  • proste,
  • neutralnej barwy,
  • ekonomiczne,
  • praktyczne.

Na początku wyeliminuj wszelkie pomysły mebli zdobionych postaciami z bajek, kwiatkami, czy samochodzikami rzeźbionymi czy nawet naklejanymi. Naklejki po paru latach, naprawdę ciężko usunąć, a malowanie mebli to już nie taka łatwa sprawa co zamalowanie ścian. Ozdabiając pokój skup się przede wszystkim na dodatkach, które można bez problemu zdjąć, jak poduszki, maskotki itp. Ze względów bezpieczeństwa meble dziecięce nie powinny być wysokie, aby nie zachęcały maluchów do wspinaczki, a także ułatwiały im dostęp do wszystkich zabawek i ubrań. Dlatego postaw raczej na komody i szafki stojące niż duże szafy, będą one zawsze w modzie, a odpowiednio rozplanowane półki, sprawią, że będą one równie pojemne. Zamiast decydować się, na meble łączone np. z przewijakiem, upewnij się najpierw czy jest możliwość jego późniejszego demontażu. W pokoju dziecka najlepiej sprawią się tradycyjne meble drewniane np. sosnowe. Na ciemnym drewnie będzie łatwo widoczny kurz, oraz tłuste ślady, tak samo jak na szafkach łączących drewno ze szkłem. Ogranicz się do zupełnego minimum w wyborze, czyli tylko to co niezbędne, komody na ubrania, łóżko. Wszelkie zabawki możesz trzymać w materiałowych, kolorowych, zawieszanych „szafkach” lub kartonowych pudłach. Wybierając pierwsze łóżko nie kupuj przejściówki, 3-4 latki mogą spać na pełnowymiarowym łóżku, a w pierwszych dniach wyprowadzki z sypialni rodziców do swojego pokoju na pewno nie będzie chciał spać sam.

Meble na zamówienie czy gotowe

Meble na zamówienieCiężko dostać w sklepie meble, łączące ze sobą odpowiedni wygląd, funkcjonalność, prostotę i wysoką jakość. Często wydaje nam się, że meble robione na wymiar są dużo droższe od tych dostępnych w sklepie, ale to błędne myślenie. Nie raz jest nawet odwrotnie, a oprócz niższej ceny otrzymujemy wyposażenie idealnie pasujące do naszego wnętrza. Dodatkowo firmy się tym zajmujące znajdziemy już praktycznie w każdym mieście w Warszawie, Koninie, Bydgoszczy czy Mogilnie, nie zależnie od jego wielkości. Nie tylko otrzymamy to czego dokładnie chcemy, ale także zaoszczędzimy czasu na jeżdżenie po różnych hurtowaniach meblowych, a także uzyskamy produkt przede wszystkim niepowtarzalny.


Więcej o pokoju dziecięcym można znaleźć na:


Podsumowanie

Urządzając pokój dziecka i dobierając meble przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że nasze dziecko i jego upodobania wciąż się zmieniają, dlatego meble, które mają posłużyć na dłużej powinny być jak najbardziej uniwersalne, a kolory neutralne.