Jak otworzyć własne prywatne przedszkole?

Do niedawna jeszcze odsetek nowo urodzonych dzieci w Polsce był bardzo niski, wszystko to sprawiło, że zamykano coraz więcej przedszkoli i szkół, w których zwyczajnie w świecie nie było dzieci. Ostatnie czasy to jednak prawdziwy baby boom. Od kilku lat rejestruje się widoczny wzrost urodzeń, a co za tym idzie okazało się nagle, że dla tych nowych dzieci brakuje przedszkoli, a w przyszłości zabraknie także i szkół. Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, nie wydaje się złym pomysłem założenie własnego przedszkola, skoro przez najbliższych kilka lat zapotrzebowanie na tego rodzaju miejsca będzie bardzo duże, a konkurencja zbyt mocna nie jest.

Prywatne przedszkole – co trzeba wiedzieć

przedszkoleDo założenia prywatnego przedszkola nie jest wymagane posiadanie wykształcenia pedagogicznego, właścicielem takiego przedszkola może zostać praktycznie każdy, jednak trzeba mieć świadomość, że zanim rozpoczniemy własną działalność, będziemy musieli sprostać szeregowi wyzwań. Najwięcej trudności sprawia zwykle sprostanie wymogom odnośnie wymagań sanitarnych i bezpieczeństwa, które ze względu na to, że przedszkole to działalność zajmująca się opieką nad dziećmi, są bardzo wysokie. Znalezienie odpowiedniego lokalu często okazuje się z tego powodu bardzo trudne, dodatkowo dochodzą również koszta dostosowania lokalu do wymogów, zresztą uzyskanie pozwolenia na przeprowadzanie koniecznych zmian u właściciela może także być dość problematyczne. Dlatego na tym etapie trzeba uzbroić się w cierpliwość i sprawdzić bardzo wiele ofert, warto rozejrzeć się za budynkiem, który chociaż częściowo jest już dostosowany do wymagań, pozwoli to nieco zaoszczędzić. Przepisy ściśle określają to jak mają wyglądać pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, to kto może być nauczycielem i opiekunem dzieci – tu obowiązkowe jest wykształcenie pedagogiczne, minimum licencjackie, plac zabaw znajdujący się przy przedszkolu również musi spełniać wymogi odnośnie bezpieczeństwa.

Pieniądze na otwarcie przedszkola – dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

Otwarcie prywatnego przedszkola wiąże się z całkiem sporymi kosztami, głównie z racji tego, że konieczne jest dostosowanie budynku, a także spełnienie dość wyśrubowanych przepisów sanitarnych i tych dotyczących bezpieczeństwa. W przypadku, gdy zorganizowanie odpowiedniego kapitału jest niemożliwe, warto skorzystać z funduszy unijnych. Dotacje te mogą uzyskać osoby fizyczne, które ukończyły osiemnaście lat i chcą założyć własną działalność. Spełnić trzeba także dodatkowe wymagania takie jak:

  • przez rok poprzedzający złożenie wniosku nie można prowadzić żadnej działalności gospodarczej
  • konieczne jest odbycie odpowiednich szkoleń z zakresu przedsiębiorczości i marketingu

 dotacje unijne na rozpoczęcie działalnościUzyskanie takiej dotacji trzeba rozpocząć od złożenia wniosku. Jeśli wniosek został wypełniony pozytywnie to po jego rozpatrzeniu osoba ubiegająca się o dofinansowanie zostanie wezwana na rozmowę kwalifikacyjną. Pozytywnie zakończona rozmowa skutkuje podpisaniem umowy o udzielenie wsparcia. Zwykle do samego wniosku konieczne jest także dołączenie odpowiedniej dokumentacji. Jeśli załatwienie wszystkich tych formalności okazuje się być zbyt skomplikowane, jednak dotacje są bardzo potrzebne, zawsze można skorzystać z pomocy firm, świadczących usługi z zakresu wsparcia w pozyskiwaniu dofinansowań.

Wyposażenie przedszkola – pomoce dydaktyczne, meble metalowe, zabawki

szafki metaloweUzyskanie wszystkich zezwoleń i przystosowanie budynku to jeszcze nie koniec prac. Ostatnim elementem jest wyposażenie przedszkola. Jako, że jest to przestrzeń, w której przebywają, bawią się i uczą dzieci wybierając meble trzeba zwracać uwagę na to, by było one trwałe i nie stanowiły zagrożenia dla dzieci, dodatkowo powinny one być kolorowe, co wspiera rozwój dziecka. Muszą one także być odpowiednio dostosowane pod względem wielkości do potrzeb dzieci. Warto przedszkole także wyposażyć w szafki szkolne, tak by przedszkolaki rzeczy potrzebne do zajęć mogły przechowywać w samym przedszkolu, dzięki czemu nie muszą codziennie ich nosić, co szczególności u młodszych dzieci bywa kłopotliwe – często się zdarza, że czegoś brakuje. Również zabawki jak i pomoce dydaktyczne powinny być dostosowane do etapu rozwojowego dzieci oraz wykonane z całkowicie bezpiecznych materiałów.


Źródła:


Podsumowując:

Otwarcie własnego przedszkola jest dość kłopotliwe na starcie, ponieważ wiąże się z koniecznością spełnienia bardzo wielu restrykcyjnych wymogów, jednak biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na tego typu punkty jest to i tak bardzo dobry pomysł na własny biznes.

Dodaj komentarz