Jak konstruuje się rurociągi przemysłowe?

W większości zakładów przemysłowych właściciele decydują się na tanie, ale skuteczne sposoby transportowania substancji gazowych lub płynnych. Najpopularniejszym z nich są rurociągi. W krajobrazie miejskim najczęściej widoczne są w okolicy elektrociepłowni, jednak mogą także służyć do przenoszenia substancji w obrębie jednego zakładu, a nawet budynku. Ich konstrukcja mimo użycia prostych materiałów może być skomplikowana.

Rurociągi w trudnym terenie

fachowe projektowanie rurociągów przemysłowychZakłady przemysłowe oraz przemysł wydobywczy od lat korzystają z tanich sposobów transportu substancji płynnych i gazowych na odległości. Fachowe projektowanie rurociągów przemysłowych oferowane jest przez wyspecjalizowane w tym firmy. Nie zawsze wiąże się ono z łatwym montażem elementów na przestrzeni jednego zakładu lub obiektu. W niektórych przypadkach wymagane jest bowiem uporanie się z niesprzyjająca formą terenu, aby przetransportować, na przykład paliwo na wybraną odległość. należy wtedy liczyć się z możliwością budowy specjalnych stelaży, rusztowań i podwyższeń, aby umożliwić właściwy przepływ wewnątrz rurociągu. W zależności od rodzaju firmy, która zleca takie zadania różnić może się także średnica użytych elementów. Najmniejsze z nich będą mieć przekrój zaledwie kilku centymetrów, podczas gdy największa nawet powyżej 2 metrów.

Budowa rurociągu nie jest wcale tak łatwa, jak się wydaje. Czasami zlecenie obejmuje zaprojektowanie takiej konstrukcji na dużym terenie, który jest nierówny. W takiej sytuacji, aby możliwy był przepływ cieczy lub gazu wewnątrz rurociągu, konieczne jest zbudowanie odpowiednich konstrukcji dodatkowych, takich jak podesty i rusztowania. Same rury mogą mieć też średnicę od kilku centymetrów do kilku metrów, w zależności od substancji, która ma być nimi transportowana.