Jak działają pompy ciepła powietrze woda i czym się różnią od gruntowych pomp ciepła?

Jeśli chociaż trochę orientujemy się w najnowszych trendach w dziedzinie budownictwa z pewnością zauważyliśmy, iż pompy ciepła powietrze woda podbijają obecnie rynek, zyskując coraz więcej wiernych fanów. Pompy tego typu pozwalają bowiem zaoszczędzić sporo pieniędzy, jednocześnie wykorzystując powietrze zewnętrzne, czyli naturalne źródło energii. Będąc na etapie budowania domu lub tworzenia jego projektu z pewnością warto uwzględnić montaż pompy ciepła powietrze woda.

Pompa ciepła powietrze woda wypiera gruntowe pompy ciepła?

kanał wentylacyjnyDzięki temu urządzeniu, oprócz sporej oszczędności, zyskamy także niezwykle prosty sposób na uzyskanie ciepłej wody oraz ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i dokonaniem zakupu zapoznajmy się także z opiniami innych użytkowników, którzy wcześniej od nas zdecydowali się na oszczędzanie poprzez instalację pomp ciepła powietrze woda. Poznajmy także dokładnie sposób, w jaki działa tego rodzaju pompa, co znacznie ułatwi nam późniejsze użytkowanie takiego urządzenia.

Powietrzne pompy ciepła – w jaki sposób działają?

pompy ciepła powietrze wodaFenomen oraz praktyczne działanie pompy ciepła powietrze woda zawdzięczane jest zewnętrznemu powietrzu, które jest wykorzystywane w procesie tworzenia ciepłej wody lub ogrzewania. To właśnie dzięki niemu pompa powietrze woda nadaje się idealnie do ogrzewania domu, bez względu na ilość jego mieszkańców czy wiek danej nieruchomości. Odzysk ciepła z powietrza zewnętrznego odbywa się przez cały rok, co ułatwia każdemu z nas ogrzanie własnego domu oraz pozyskanie ciepłej wody użytkowej, której na co dzień zużywamy naprawdę sporo. Działanie powietrznych pomp ciepła nie jest więc wcale skomplikowane.
Co więcej, dolna temperatura ich pracy wynosi aż -20 stopni Celcjusza, co przy temperaturach panujących w naszym kraju jest bardzo korzystne. Niezwykle rzadko bowiem odnotowywane są temperatury niższe niż -20 stopni Celcjusza, dlatego pompa ciepła powietrze woda może działać w naszych warunkach klimatycznych niemalże idealnie. W przypadku pompy ciepła powietrze woda warunki atmosferyczne, w których działa są kluczowe, jeśli chodzi o generowanie kosztów eksploatacji oraz pozyskanie oszczędności z racji pozyskiwania energii tym sposobem. Dzięki temu, iż powietrze znajduje się wszędzie i to w nielimitowanej ilości, koszty użytkowania i pozyskiwania energii tego typu urządzeniem są bardzo opłacalne. Powietrze bowiem jest podstawą działania każdej pompy ciepła powietrze woda.

Pompy ciepła powietrze woda mają więcej zalet, niż myślisz

instalacjaOsobom, które wciąż zastanawiają się nad zakupem i montażem tego typu nowoczesnych urządzeń, warto bez wątpienia uświadomić zalety płynące z wykorzystania energii w tenże sposób. Zacznijmy od tego, iż pompy ciepła powietrze woda umożliwiają nam oszczędność każdego dnia, ponieważ podstawą ich działania jest nielimitowane i dostępne wszędzie powietrze.
Kolejnymi atutami, przemawiającymi za montażem pomp ciepła powietrze woda są niskie koszty eksploatacji oraz niezwykle prosta instalacja, która przekona z pewnością wszystkich, dla których różnego rodzaju montaże i instalacje nie są mocną stroną. Do tego dochodzi także plus w postaci braku konieczności wykonania odwiertów. Dzięki temu właśnie zarówno montaż jak i korzystanie z pompy ciepła powietrze woda jest proste, praktyczne i bardzo wydajne. Rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w nowych, nowoczesnych domach, ale i w nieruchomościach bardziej leciwych.
Możliwy jest bowiem montaż pompy ciepła powietrze woda na zewnątrz budynku, z racji specjalnie dostosowanych do warunków atmosferycznych urządzeń. Jak widzimy więc sposób, w jaki działają pompy ciepła powietrze woda nie jest wcale skomplikowany i tajemniczy. Śmiało decydujmy się na tego typu rozwiązanie, które niezwykle ułatwi nam pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzanie poszczególnych pomieszczeń. Nie bójmy się awarii czy nieprzewidzianych napraw- proste działanie oznacza proste użytkowanie, co przemawia na korzyść tego typu nowoczesnych rozwiązań.

Rodzaje pomp ciepła

Zasadniczo wszystkie pompy ciepła możemy podzielić na 4 podstawowe grupy:

  1. powietrzne
  2. gruntowe
  3. powietrze wylotowe
  4. wodne pompy ciepła


 

Więcej na:


 

Różnice między gruntową pompą ciepła a powietrzną

koparkaOczywiście podstawowa różnica to sposób uzyskiwanej energii. Gruntowa pompa ciepła posiada rury położone pod ziemią w zależności od możliwości terenu i jego rodzaju wykonuje się odwierty głębinowe(znane też jako odwierty po pompy ciepła), lub jeśli jest to instalacja pozioma to rozkopuje się posiadłość na sporym obszarze i kładzie się rury w poziomie.
W przypadku powietrznej pompy ciepła, nie ma takich zabiegów, instalacja jest znacznie prostsza i przy tym tańsza, jest nic nie ma za darmo jak to się mówi, pompa ciepła powietrze woda, jest mniej opłacalna, chodzi o to że przy podobnej mocy zużywa więcej prądu, jednak różnica nie jest duża, a czasami może jej nie być.
Każda instalacja jest inne i przykłady można rozpatrywać tylko indywidualnie. Więc nie można mieć stałych założeń, natomiast powstałe ograniczenia wynikają z budowy i warunków panujących. W ziemi temperatura jest bardziej stabilna niż pogoda przez cały rok.

Dodaj komentarz