Informacje o rozdzielnicach

 

Jednym z układów, który znajduje się w każdym domu jest układ elektryczny. Zwykle składa się on z wielu różnych obwodów zamkniętych. Ich stopień skomplikowania zależy od ilości pomieszczeń i wielkości każdego do którego musi być doprowadzony obwód elektryczny.

Nowoczesna automatyka z rozdzielnicą

rozdzielnice i automatykaDo najważniejszych elementów, które znajdują się w każdym takim układzie niskiego napięcia są rozdzielnice i automatyka. Tego rodzaju urządzenia zbudowane są z wielu różnych elementów. Wśród nich wyróżnia się elementy sterownicze, ochronne, regulacyjne oraz pomiarowe. Każdy z tych elementów posiada własne zadanie, które realizuje. Jednak cała rozdzielnica ma za zadanie kontrolować instalację elektryczną niskiego napięcia i w przypadku jakichkolwiek awarii odciąć zasilanie na konkretnym obwodzie. Dodatkowo powinna umożliwiać odcięcie konkretnego obwodu w przypadku konieczności wykonania prac na danym obwodzie. W każdym mieszkaniu dostęp do rozdzielnicy powinien być prosty, łatwy i bezproblemowy. Na rynku wyróżnia się co najmniej kilka różnych rodzajów rozdzielnic. Wyróżnić można rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe i szafowe. W zależności od obsługiwanego prądu stosuje się każde z tych rozwiązań. Różnią się one konstrukcją i sposobem obsługi. Elektryka to bardzo skomplikowane zadanie i dlatego też warto podejść odpowiednio do planowania całego układu elektrycznego. Używać odpowiednich rozdzielnic oraz stosować najlepsze jakościowo produkty.

Dodatkowo zwykle rozdzielnice dzielą się na te do zastosowania we wnętrzach czy też na zewnątrz, można je również także podzielić na rozdzielnice naścienne, przyścienne, wolnostojące. Do każdego zastosowania można użyć zupełnie innych rozdzielnic. Trzeba tylko dokładnie przemyśleć co i jak się znajduje. W związku z tym warto dokładnie wybrać rozdzielnicę jaką się zastosuje.