Grzejnik w domu jednorodzinnym

Ogrzanie domu jednorodzinnego nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli mieszkalny w mieście i posiadamy przyłącze do sieci ciepłowniczej jest to mniejszym wyzwaniem, jeżeli jednak budynek usytuowany jest na wsi lub w oddaleniu od większych miejscowości jesteśmy zdani na ogrzewanie go we własnym zakresie. Wtedy konieczne jest wybranie systemu grzewczego adekwatnego do naszych potrzeb.

Grzejnik a izolacja cieplna

grzejnikiZależnie od tego, czy dom posiada piec centralnego ogrzewania, czy jak bywa w przypadku małych domków letniskowych, użytkowanych sezonowo, jesteśmy zdani na wykorzystanie energii elektrycznej odpowiednie będą inne rozwiązania. Duży dom jednorodzinny, szczególnie murowany można bezproblemowo ogrzać stalowymi grzejnikami, które są relatywnie niedrogie w zakupie i szybko osiągają pożądaną temperaturę. Można również zastosować grzejniki żeliwne, zdolne do utrzymywania wysokiej temperatury przez dłuższy okres czasu kosztem dłuższego nagrzewania. W dobrze zaizolowanym budynku o konstrukcji pasywnej straty ciepła będą zredukowane, pozwala on nam na większą swobodę w doborze rozwiązań grzewczych. W przypadku domków letniskowych, kanadyjskich czy budowanych z prefabrykatów i zazwyczaj słabo zaizolowanych sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeżeli zdecydujemy się na cienkie, wykonane z blachy grzejniki, należy liczyć się z szybkim wychłodzeniem budynku. Istotną kwestią jest także źródło zasilania. Urządzenia elektryczne charakteryzują się sporym zapotrzebowaniem na energię, które można zminimalizować kupując grzejnik olejowy o konstrukcji żeliwnej.

Dylematy z doborem odpowiedniego urządzenia grzewczego spotykają każdą osobę urządzającą mieszkanie, jednak rozsądne rozwiązanie tej kwestii zdecyduje o zachowaniu właściwego ogrzania pomieszczeń, a także pozwoli zaoszczędzić, jeżeli wybierzemy urządzenia energooszczędne i o wydajności dopasowanej do naszych potrzeb.

Dodatkowe informacje o grzejnikach na: https://www.jaga.com.pl/