Funkcjonalne pergole ogrodowe i tarasowe

W naszych ogrodach czy na tarasach coraz częściej spotykamy różnego rodzaju elementy architektury wykonane z drewna lub metalu. Ich celem jest osłona nas przed warunkami atmosferycznymi, oraz stworzenie przyjaznego miejsca do relaksu i wypoczynku. Funkcję taką najczęściej pełnią pergolę o różnej wielkości, kształcie i konstrukcji.

Praktyczny otwierany dach przy pergoli

pergole z otwieranym dachemJeszcze do niedawna pergola najczęściej miała kształt większego parawanu i osłaniała wybrane przez nas miejsce przed wzrokiem postronnych osób. Na przestrzeni czasu konstrukcja ta stała się bardziej złożona i funkcjonalna. W ostatnim okresie możemy podziwiać profesjonalnie wykonane pergole z otwieranym dachem. Są to elementy budowlane które możemy wykorzystać zarówno na tarasie jak i na działce czy w ogrodzie. Zazwyczaj stanowią zamkniętą konstrukcję, której zadaszenie możemy opuszczać lub podnosić w zależności od potrzeby. Konstrukcja ścian bocznych może przybierać różne formy, począwszy od klasycznych kratowanych poprzez ażurowe lub całkowicie zabudowane. Taka pergola może stanowić miejsce do wypoczynku, ale może również pełnić rolę przybudówki domu, garażu lub wiaty. W modzie są również pergole arkadowe, oraz ogrodzeniowe. Wszystko zależy od przestrzeni jaką dysponujemy oraz efektu końcowego jaki chcemy uzyskać. Ze względu na swą lekkość, oraz nieduże koszty pergola stała się bardzo popularnym elementem wykończeniowym.

Konstrukcje te najczęściej wykonane są z drewna lub metalu. Całość budowli odpowiednio wzmocniona i zaopatrzona w niezbędne elementy metalowe ułatwiające obsługę. Możemy nabyć gotowe pergole w marketach budowlanych lub zlecić ich wykonanie znanej firmie stolarskiej. Oferta dotyczy również montażu konstrukcji i obejmuje kilka miesięcy gwarancji.