Fotowoltaika i inne metody na tanią energię

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Jednak, aby oszczędzać na pozyskiwaniu energii najpierw należy zainwestować w sprzęt oraz instalacje. Ceny takich urządzeń nie są niskie. Jednak istnieją sposoby, aby koszty były niższe.

Do czego służą panele słoneczne?

panele słoneczne montowane na dachuPanele słoneczne są to urządzenia, które służą do zamiany promieniowania słonecznego na energię cieplną, który wykorzystamy do podgrzania wody. Dzięki temu zyskujemy praktycznie darmową energię, która wytworzy nam ciepłą wodę użytkową. Panele słoneczne powinny być montowane na nasłonecznionym miejscu. Najczęściej takim miejscem jest dach. W Polsce panele słoneczne instaluje się od strony południowej. Jednak takie miejsce nie może być zacienione. Dlatego w pobliżu zainstalowanego panelu słonecznego nie może znajdować się komin, drzewo lub inny element, który by wytwarzał cień. Jeśli chcemy zaoszczędzić na montażu paneli słonecznych, możemy starać się o dofinansowanie. Program unijny, z którego możemy dostać dofinansowanie ma na celu ochronę środowiska oraz wspieranie odnawialnych źródeł energii.

Jakie pompy ciepła możemy zamontować w Bydgoszczy?

pompy ciepła w domuPompa ciepła jest to urządzenie, które służy do czerpania energii cieplnej z naturalnych źródeł, jakimi jest:

  • woda
  • powietrze
  • grunt

Działanie pomy ciepła opiera się na przemieszczeniu ciepła z miejsca o niższej temperaturze, to miejsca z wyższą – w tym przypadku domu. Taki obieg energii cieplnej jest możliwy dzięki zewnętrznej energii mechanicznej. Koszt takiej inwestycji jest różny, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „pompy ciepła ceny Bydgoszcz, aby się o tym przekonać. Cena przede wszystkim jest uzależniona od rodzaju pompy, jak i od jej mocy. Jedna z firm w Bydgoszczy montuje gruntowe pomy ciepła. Takie urządzenie czerpie energię cieplną z gruntu. Taka instalacja może być pionowa lub pozioma. Jeśli chodzi o instalacje poziomą to jest ona tańsza, jednak potrzebujemy więcej miejsca na działce. Taką instalację umieszcza się poniżej poziomu przemrażania gruntu. Jeśli chodzi o instalację pionową, to do jej wykonania będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt do wykonania odwiertów. Głębokość odwiertów nie ma większego znaczenia, ważniejsza jest powierzchnia rur, które będą czerpać ciepło. Jeśli chodzi o grunt, to im jest on wilgotniejszy, tym pompy ciepła gruntowe działają lepiej.

Jakie pompy ciepłą można kupić w okolic Bydgoszczy?

powietrzne pompy ciepłaJeśli chcemy zaoszczędzić na montażu pompy ciepła, dofinansowanie w Bydgoszczy będzie na pewno dobrym rozwiązaniem. Najprostszym sposobem na otrzymanie dofinansowania będzie udanie się do urzędu gminy lub powiatu. W takim przypadku możemy otrzymać nawet do 50% kosztów, jakie ponieśliśmy na kupno oraz montaż pompy ciepła. Poza tym dofinansowanie na takie urządzenia można otrzymać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program tego dofinansowania jest przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności. Kosztami, które mogą być zwrócone z tego funduszu są:

  • koszty pomy ciepła
  • koszty montażu urządzenia
  • koszty innych urządzeń niezbędnych do działania instalacji
  • koszty sporządzenia dokumentacji technicznej

Jeśli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie, to koszty takiej inwestycji mogą być zwrócone w wysokości do 40% całkowitych poniesionych kosztów. Takie dofinansowanie jest wypłacane jako dopłata do kredytu, czyli fundusz spłaca 40% kredu, resztę musimy spłacić samemu.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • Solisys.pl – strona internetowa firmy oferującej ogniwa fotowoltaiczne
  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • Ceo-odnawialna.pl – witryna internetowa firmy instalującej pompy ciepła w Bydgoszczy

Podsumowanie

Korzystanie z dofinansowania z różnych źródeł jest na pewno dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy, aby montaż urządzeń energooszczędnych był niższy. Dzięki takim dofinansowaniom możemy zaoszczędzić, a za instalacje oraz urządzenia zapłacimy mniej.