Fotografia – jaki aparat wybrać do fotografii ślubnej a jaki do sportowej?

Fotografia to dziedzina, która wymaga nie tylko niezwykle rozległej wiedzy teoretycznej, ale również umiejętności doboru odpowiedniego sprzętu. Inne wymogi wobec aparatu i samego fotografa przedstawia fotografia ślubna, a inne sportowa. Przyjrzyjmy się zatem jaki sprzęt dobrać, żeby w każdej sytuacji uzyskać idealne zdjęcia.

fotografia ślubnaFOTOGRAFIA ŚLUBNA – NIE TAKA PROSTA JAK MOGŁOBY SIĘ WYDAWAĆ

Zdjęcia ślubne zawsze niosą ze sobą pewne problemy dla fotografa – klienci często przedstawiają bardzo osobliwe wymagania, podczas jednej sesji ślubno – weselnej fotograf spotyka się z przeróżnymi warunkami oświetleniowymi, a użycie lampy błyskowej nie zawsze jest mile widziane, np. w kościele. Nie należy zapominać o tym, że podczas ceremonii zaślubin nie ma mowy o jakichkolwiek powtórkach, dlatego fotograf musi być odpowiednio przygotowany.

aparatJAKI SPRZĘT PRZYGOTOWAĆ?

Fotografia ślubna stawia bardzo duże wymagania sprzętowe. Zawodowiec nie powinien nawet myśleć o aparacie kompaktowym, niezbędnym minimum będzie wysokiej klasy lustrzanka cyfrowa. Aby aparat mógł sobie poradzić podczas ceremonii kościelnej, matryca musi dawać możliwość rejestracji obrazu o niewielkim zaszumieniu przy wysokich czułościach. Aby wykonać nieporuszone zdjęcia aparat musi być wyposażony w stabilizację obrazu. Jeżeli korpus nie oferuje takiego udogodnienia, należy zaopatrzyć się w obiektywy wyposażone w funkcję stabilizacji. Konieczna okaże się lampa błyskowa – nawet jeśli podczas zdjęć kościelnych nie będziemy jej używać, stanowi ona wsparcie dla autofocusa.

Podczas sesji plenerowej fotograf będzie miał nieco ułatwione zadanie. Do wykonania dobrych zdjęć plenerowych wystarczy jasny obiektyw o standardowej ogniskowej i niskich szumach przy niższych czułościach. Lampa błyskowa też będzie zbędna – lepszy efekt, nawet w pochmurny dzień, uzyskamy stosując srebrną blendę.

Podczas wesela nie można już liczyć na odpowiednio dużą ilość światła, jednak fotograf będzie mógł się wspomagać lampą błyskową. Użycie flasha może być uzasadnione choćby po to, żeby wydobyć pewne detale z ciemnego tła. Umiejętnie wykorzystany „błysk” będzie praktycznie niewidoczny, warto więc poświęcić trochę czasu na dopracowanie techniki fotografowania z flashem.

sprzęt fotograficznyJAKI SPRZĘT DO ZDJĘĆ SPORTOWYCH?

Zupełnie inne wymagania niż fotografia ślubna będzie przedstawiała fotografia sportowa. Inne nie oznacza mniejsze. Ujęcia sportowców w ruchu będą wymagały określonych parametrów aparatu, więc w tym przypadku sprzęt również okaże się kosztowny. Najistotniejszym elementem będzie szybki i celny autofocus. Tutaj kwestia nie ogranicza się jedynie do dobrego układu w korpusie aparatu, konieczne będą również odpowiednie obiektywy z dobrym silnikiem do ustawiania ostrości. Oczywiście ostrość można ustawić ręcznie, ale jest to polecane jedynie w przypadku statycznych dyscyplin, lub wtedy gdy dokładnie wiemy gdzie pojawi się obiekt. Przykładem mogą być narty biegowe. Pomocny okaże się także tryb zdjęć seryjnych, dzięki któremu możliwe będzie uchwycenie wielu ciekawych ujęć. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku szybkich i dynamicznych dyscyplin, takich jak kolarstwo górskie, ale w wolniejszych dziedzinach, jak rowery elektryczne, również zda egzamin.

Do zdjęć plenerowych w pełnym słońcu wystarczające będą ciemniejsze obiektywy, natomiast ujęcia halowe będą wymagały krótkich czasów migawek. W takich warunkach niezbędne będą jasne obiektywy o niskich szumach przy wysokiej czułości ISO.

ILE KOSZTUJE PROFESJONALNY SPRZĘT?

Niestety sporo. Dlatego początkujący fotograf dysponujący ograniczonym budżetem powinien się raczej skupić na dobrym używanym aparacie niż na nowym ale o gorszych parametrach. Z czasem każdy zdobędzie odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pozwolą dobierać obiektywy adekwatnie do rodzaju robionych zdjęć i wypracowanego stylu fotografowania.

 


 

W co powinien „uzbroić” się fotograf aby wykonać fotografię ślubna:

  • aparat cyfrowy typu lustrzanka
  • lampa błyskowa
  • obiektyw z funkcją stabilizacji
  • srebrna blenda

 


 

 Więcej informacji na temat fotografii:

4 myśli na “Fotografia – jaki aparat wybrać do fotografii ślubnej a jaki do sportowej?

Dodaj komentarz