Fotograf ślubny i DJ na wesele – czyli trudne wybory

Organizacja ślubu nieodzownie wiąże się z podejmowaniem trudnych wyborów. Przyszli małżonkowie nie tylko muszą zdecydować się na rozwiązania, które będą zadowalać zarówno ich, jak i ich gości, ale muszą oni także pamiętać o ograniczeniach związanych z funduszami, które mogą przeznaczyć na organizację uroczystości. Duże koszty ponosi się zwłaszcza jeśli chodzi o wynajęcie fotografa na wesele i zorganizowanie odpowiedniej oprawy muzycznej. No co zwrócić uwagę, by nie okazało się, że pieniądze zostały wyrzucone w błoto i czy da się na tym jakoś zaoszczędzić?

Fotograf ślubny- jaki powinien być?

fotografia ślubna wrocławZatrudnienie fotografa ślubnego to spory wydatek. Stawki tego typu fachowców wahają się od od 2500-5000 złotych. Jest to uśredniona wartość, ponieważ za usługi znanych fotografów można zapłacić nawet 20 tysięcy, jest to jednak luksus, na który niewiele osób stać, co więcej dla większości wydatek rzędu nawet 2,5 tysiąca złotych to dużo. Dodatkowo przy tych najniższych stawkach trzeba uważać, bo niekoniecznie osoba, które chce świadczyć usługi po takiej stawce, musi okazać się profesjonalistą w tej branży. To, na co w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę wybierając fotografa ślubnego, to jego doświadczenie. Ktoś, kto od dawna utrzymuje się na rynku, zazwyczaj jest solidną firmą i można liczyć na to, że zdjęcia przez niego wykonane będą wysokiej jakości. Drugim koniecznym elementem jest dokładne zapoznanie się z portfolio konkretnego przedstawiciela tego wolnego zawodu. Zestawienie tych dwóch elementów: doświadczenia i próbek zdjęć, pozwoli nam względnie dokładnie oszacować umiejętności fotografa i określić czy jest to czego szukamy. W przypadku dokonywania tego rodzaju wyborów nie warto aż tak skrupulatnie oszczędzać, tu za jakością zwykle przemawia cena.

Fotografia ślubna – różne warianty

fotograf ślubny wrocławDecydując się na konkretne pamiątki ślubne i ich wykonawcę, lepiej postawić na droższego fotografa, a wybrać tańszy pakiet zdjęć. Większość specjalistów pracujących w tej branży ma rozbudowaną ofertę swoich usług, dzięki czemu można wybrać najodpowiedniejszy dla siebie wariant. Różnią się one ilością wykonywanych zdjęć, sposobem ich obróbki, wielkością albumu jaki jest otrzymywany w ramach usługi, a także czasem, w którym zdjęcia są wykonywane. Najtańsze pakiety to te, które obejmują jedynie zdjęcia wykonane w trakcie ceremonii w kościele. Najdroższe natomiast są w formie reportażu ślubnego, bądź z realizacją sesji plenerowej. Od tego na jakiego rodzaju zdjęciach nam zależy będzie zależał wybór konkretnego rozwiązania. Pomimo wysokiej ceny w Polsce od kilku lat największym zainteresowaniem cieszy się reportaż ślubny, ponieważ jest to pamiątka nie tylko z samego ślubu, ale z całego weselnego dnia. Fotograf w trakcie reportażu dokumentuje przygotowania, błogosławieństwo, podróż i wreszcie część właściwą.

DJ na wesele – nowoczesne i oszczędne rozwiązanie

dj wesele krakówOprawa muzyczna to bardzo istotny element wesela. Jest ona bezpośrednim gwarantem udanej zabawy. Wynajęcie renomowanego zespołu na wesele, co do którego jakości wykonania nie będziemy mieć wątpliwości, to jednak wydatek rzędu kilku tysięcy złotych i to tylko na dzień samego wesela, bez poprawin. Dodatkowo dochodzą opłaty związane z tak zwanym talerzykiem, więc realne koszta związane z najęciem grupy muzycznej są zdecydowanie wyższe. W przypadku tańszych zespołów, jakość wykonywanych utworów może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli para młoda nie jest zbyt mocno przywiązana do tradycji, a i jej goście są stosunkowo młodzi wówczas warto jest rozważyć zdecydowanie tańsze rozwiązanie, jakim jest wynajęcie DJ-a. Honorarium wykonawcy plasuje się w okolicy tysiąca złotych i dodatkowo jest to tylko jedna osoba do ugoszczenia, więc w tym miejscu jest to kolejna oszczędność. Ponadto rozwiązanie to ma dodatkowe zalety w postaci:

  • pewności co do jakości wykonywanych utworów
  • dowolności repertuaru
  • krótkich przerw
  • pomiędzy przerwami może być puszczana muzyka z płyty
  • jest to nowoczesna oprawa muzyczna

Rozwiązanie to niewątpliwie w znaczącym stopniu pozwala na zaoszczędzenie dużych pieniędzy i znajdzie się na pewno wielu jego zwolenników, jednak równie wiele osób uzna, że jednak weselna muzyka musi być grana na żywo, zwłaszcza starsze osoby wyznają taką zasadę. Zatem rozważając DJ-a warto wziąć pod uwagę również gusta naszych gości, jeśli lubią oni nowoczesna muzykę wówczas w łatwy sposób można zaoszczędzić kilka tysięcy.


Więcej informacji:


Reasumując:

Organizacja wesela to bardzo stresujący okres w życiu narzeczonych, dlatego powinni oni dobrze przemyśleć każdą podejmowaną decyzję tak, by stres zostawić za sobą wraz z przygotowaniami i w dniu ślubu o nic się nie martwić.

Dodaj komentarz