Elektryk, ślusarz i hydraulik – zawody z przyszłością?

Mechanik, spawacz, elektryk, fryzjer, hydraulik czy krawcowa to dość popularne zawody i myli się ten kto twierdzi, że niepotrzebne, bo pracowników jest wielu. Wręcz przeciwnie pracowników jak na lekarstwo. Sytuacja taka spowodowana jest źle działającym systemem kształcenia. Przez ostatnie lata liczba osób rozpoczynających edukację w tzw. zawodówkach spadła prawie o połowę. Konsekwencją tego był spadek liczby szkół zawodowych. Można pomyśleć, że to brak popytu na konkretnych fachowców spowodował, spadek liczny szkół i zainteresowania kształceniem w takich zawodach jak hydraulik, ślusarz czy elektryk.

Dobry elektryk pilnie poszukiwany

 

elektrycyNiestety to nieprawda. To likwidacja szkół zawodowych doprowadziła do trudności z pozyskaniem na rynku pracy kompetentnych, wykształconych rzemieślników. Można wręcz powiedzieć, że niektóre zawody traktuje się jak wymarłe. Problemy z brakiem wykształconych fachowców świadczących np. usługi spawalnicze czy ślusarskie, wynikają także z mylnego stereotypu złej renomy szkół zawodowych. A także ewentualnym brakiem zatrudnienia po ukończeniu szkoły czy niskimi zarobkami. Słowa dziadka „nie ucz się łobuzie, to będziesz rowy kopał” zapadły w pamięć. Powstała presja studiowania, każdy chciał zdobyć „papier”, który gwarantować miał zatrudnienie, dobrą pensję, prestiż. Ale czy na pewno… Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, to dyplom rzemieślnika z dobrym fachem w ręku jest atutem na rynku pracy, a dyplom magistra – no cóż…

Usługi spawalnicze – montaż instalacji cieplnej

spawanieTak mogło by brzmieć ogłoszenie w prasie, zamieszczone przez dobrego hydraulika, fachowca w swojej dziedzinie. I pewnie tak brzmi, tylko raczej jest to pan w sile wieku, wykształcony kilkanaście lat temu, dorabiający po godzinach pracy na etacie. Coraz trudniej bowiem o młodą kadrę. Kształconą pod kątem nowych technologii, które przecież rozwijają się w każdym zawodzie. Usługi spawalnicze i ślusarskie są poszukiwane na rynku pracy, wiele zawodów opiera się na tego rodzaju pracach. Aby wspomóc kształcenie nowej kadry w szkołach zawodowych, powstają programy patronackie.
Polegają one na:

  • wspieraniu finansowym szkół i ich uczniów przez duże koncerny przemysłowe, dzięki takiemu działaniu koncerny partycypują w szkoleniu swoich potencjalnych pracowników
  • wyposażaniu sal do zajęć praktycznych
  • praktykach uczniów na terenie zakładu produkcyjnego.

Dobry elektryk w zakładzie produkcyjnym jest na wagę złota, podobnie jak dobry ślusarz czy hydraulik. Wyżej wymienione zawody, plasują się w dziesiątce najbardziej poszukiwanych. Prawdą jest, że programy kształcenia starają się nadążysz za zmianami na rynku pracy, Więcej godzin przeznaczają na praktyczną naukę zawodu. Ponieważ jak we wszystkich zawodach tego typu praktyka i doświadczenie są najważniejsze. Kiedy pracodawca poszukuje osoby, która świadczy usługi ślusarskie lub spawalnicze to chce, aby praca wykonana była dokładnie i fachowo. Za to przecież płaci, a jak płaci to wymaga najlepszej jakości.


 

Źródło:

  • Elektro Prim – Elektryk z Warszawy, działający na terenie dzielnic Wilanów, Wawer i Sulejówek
  • Jaksyl – Firma zapewniająca usługi hydrauliczne oraz gazowe na terenie Łodzi
  • Elektroda – Największe forum o tematyce elektronicznej

 

Usługi ślusarskie, spawalnicze i elektryczne – poszukiwane w całej Europie

usługi gazoweProblem z fachowcami – rzemieślnikami ma cała Europa. Młodzi ludzie wybierają studia wyższe, fachowcy wybierają pracę za granicą. Unia Europejska zauważając problem braku hydraulików, elektryków czy ślusarzy dotuje wykształcenie młodej kadry. Powstają programy unijne wspierające naukę zawodu. Szczególną uwagę zwraca się na współpracę pomiędzy zakładami pracy a szkołami.
Chodzi o lesze wyposażenie szkól w specjalistyczny sprzęt do nauki zawodu. Jeśli chcemy dobrej kadry musimy stworzyć takie warunki nauki, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał młodych ludzi. Dobrze wykształceni fachowcy to dobre zakłady świadczące chociażby wyżej wspominane usługi ślusarskie czy spawalnicze, to pewność dobrze wykonanej pracy. Stereotyp o niskich zarobkach osób z wykształceniem zawodowym także należy włożyć między bajki, dobry fachowiec zarobi do kilku tysięcy złotych miesięcznie.
A jeśli nie zarobi w kraju to na pewno zrobi to za granicą, gdzie przebywa już kilkuset jego kolegów po fachu. Więc odpowiedź na pytanie zadane w tytule artykułu brzmi – tak- elektryk, hydraulik, ślusarz to zawody z przyszłością.

Dodaj komentarz