Domy z bali tylko w górach?

„Domy drewniane od zawsze są nieodzownym elementem górskiego krajobrazu. Obecnie jednak coraz częściej zdarza się, że ta technologia budowlana wykorzystywana jest także do budowy domów w innych częściach Polski. Co sprawia, że domy z bala zyskują taką popularność i co przemawia za takim rozwiązaniem?

Domki w górach z drewna – domki w Zakopanym

Domek w górachDrewniane domy w górach to typowy widok, jednak to, że ta technologia budowlana jest tam wykorzystywana nie jest kwestią przypadku. W pierwszej kolejności fakt ten wynikał, ze jeszcze lata temu, drewno w tamtych rejonach było najpowszechniej dostępnym materiałem budowlanym. Dodatkowo drewno, jako materiał do budowy wykazuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, co w dość trudnych warunkach górskich nie pozostawało bez znaczenia. Tak było dawno temu, z czasem jednak góry zaczęto utożsamiać z tym rodzajem budownictwa, stało się ona cechą szczególną takich miejsc jak Zakopane. W drewnianych domach panuje specyficzny mikroklimat, który jest korzystny dla zdrowia i sprzyja wypoczynkowi, wszystkie te elementy sprawiły, że góry i domki drewniane stały się obiektem zainteresowanie turystów, którzy corocznie wybierają tego typu miejsca jako miejsca do wypoczynku. Wykorzystuje to osoby zajmujące się górską turystyka, które budując nowe ośrodki i domy wypoczynkowe starają się, je utrzymać w starym klimacie, bo to właśnie on zachęca turystów do wybrania danej oferty, a przy okazji budynki te są względnie energooszczędne, co sprawia, że na tamtych obszarach są one niezwykle opłacalnym rozwiązaniem budowlanym i nic nie wskazuje na to by ta tendencja miała ulec zmianie.

 

Domy z bali – nowy trend

Dom z balaOd kliku lat widoczne jest jednak zainteresowanie budową drewnianych domów na obszarach innych niż górskich. Przez osoby prywatne, które noszą się z wybudowaniem domu jednorodzinnego dla siebie i swojej rodziny. Skąd się wziął ten trend? W krajach zachodnich zwłaszcza w stanach ten rodzaj budownictwa jest bardzo popularny, do Polski ten trend dopiero dociera. Za rosnącą popularnością tego rozwiązania budowlanego stoi wiele zalet, jakie posiadają drewniane domu. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagi na względy finansowe. Domu drewniane są już zdecydowanie tańsze na samym etapie inwestycyjnym od murowanych domów, dodatkowy koszta eksploatacji tego rodzaju budynków także są zdecydowanie niższe. Wpływa na to wspomniana już wysoka termoizolacyjność drewna z którego wykonany jest dom. Sprawia to, ze tego rodzaju budynki mają stosunkowo niskie zapotrzebowanie na ciepło oraz stosunkowo niski stopień utraty ciepła. Elementy te sprawiają, że ceny ogrzewania tego rodzaju domów są niskie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o domach drewnianych?

Dom drewnianyKolejnym elementem przekładającym się na wzrost zainteresowania domami drewnianymi jest fakt, ze jest to ekologiczny rodzaj budownictwa, co przy obecnej modzie na ekologiczność i dbanie po środowisko naturalne nie pozostaje bez znaczenia dla wielu osób. Następnym czynnikiem jest wspomniany także specyficzny mikroklimat panujący we wnętrzu domu, który sprzyja zwłaszcza osobą starszym jak i tym z alergia. Ostatnim czynnikiem, które przekłada się na realny wzrost tego sektora budownictwa są walory estetyczne jakie posiadają domy drewniane. Domy z bala wyglądają zdecydowanie estetyczniej niż te murowane i doskonale wpasowuje się w przestrzeń zagospodarowywanych przydomowych terenów zielonych. Szacuje się się, ze na przestrzeni kilku lat ten rodzaj budownictwa rozpowszechni się na równi z tradycyjnym, murowanym budownictwem. Obecnie jednak z powodu, ze jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, jest pewien problem ze znalezieniem ekipy budowlanej zajmującej się stawianiem tego rodzaju domów, co sprawia, ze choć sama budowa trwa bardzo krótko, to czas oczekiwanie na przyjazd ekipy może być dość długi.


Źródła:

Górska Osada – luksusowe domki w górach do wynajęcia

„AT” Agencja Handlowo-Usługowa – przebudowa oraz remontowanie budynków drewnianych

Goryonline.com – górski magazyn sportowy


 

Podsumowując:

Domy z bali coraz częściej widoczne są także poza terenami górskimi, Jest to bardzo pozytywna tendencja, ponieważ ten rodzaj budownictwa ma bardzo wiele zalet, a do tej pory w Polsce był on niedoceniany i zarezerwowany jedynie dla górskich krajobrazów, jako pewien rodzaj atrakcji turystycznej.”

Dodaj komentarz