Dom seniora jako pomysł na biznes

W Polsce coraz większe jest zainteresowanie prywatną opieką dla osób starszych. Ludzie zagubieni w codziennym pędzie nieraz nie mają czasu i możliwości, aby zająć się swoimi bliskimi w podeszłym wieku. By zatem starsi ludzie nie zostali pozostawieni sami sobie, powstają domy opieki.

Jaki powinien być dom seniora?

pokój w domu senioraZajmując się biznesem opartym na opiece nad osobami starszymi, trzeba wziąć pod uwagę szczególnie jakość tej opieki. Ważne, aby seniorzy dobrze się czuli w miejscu, gdzie mieszkają. Składa się na to wiele czynników. Są to między innymi:

  • ilość osób zamieszkujących jeden pokój
  • podejście opiekunów
  • otoczenie
  • czystość ośrodka
  • możliwość odwiedzania przez rodzinę

Najważniejszą rzeczą dla osób starszych, a właściwie dla każdego człowieka jest to, aby o niego dbano. Senior musi czuć się ważny i potrzebny, aby dobrze funkcjonować. Najlepiej, kiedy może nawiązać pozytywne znajomości wśród pozostałych pensjonariuszy. Ważne jest jednak też, by wiedział, że w razie problemów ze zdrowiem, ktoś zareaguje. Dzięki temu będzie miał poczucie bezpieczeństwa. To opiekunowie w dużej mierze decydują o tym, jaka panuje atmosfera w danym domu opieki. Ludzie oddają swoich bliskich do domów seniora często niechętnie. Obawiają się, że będą się tam czuli źle. Często niesłusznie. Bywa bowiem, że dom seniora jest dla nich lepszym miejscem niż własne mieszanie. W tym drugim są przecież ciągle samotni. Poza tym nie mają stałej opieki, a gdyby na przykład zasłabli, pomoc może zjawić się zbyt późno. W domu opieki natomiast o takiego człowieka ktoś stale się troszczy. Warto uświadamiać rodzinom, że może to być naprawdę dobre miejsce.

Dom seniora nad morzem – plusy

dom seniora nad morzemDużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie domy dla seniorów położone w ciekawej okolicy. Daje to możliwości, aby odpocząć na świeżym powietrzu i zregenerować siły. Dom seniora w Jastrzębiej Górze na pewno będzie ciekawym rozwiązaniem niż taki położony w centrum miasta, gdzie nawet nie ma dokąd iść na spacer. Dobrze, kiedy senior ma możliwość zażywać ruchu, bo to w dużym stopniu wpływa na jego stan zdrowia. Dom opieki może być położony na przykład gdzieś w leśnej okolicy w pomorskim, ale także w innym województwie. Rodzina na pewno będzie bowiem chciała zapisać starszą osobę do ośrodka znajdującego się gdzieś niedaleko. Może to być Poznań czy Warszawa. Ważne tylko, aby teren sprzyjał rekreacji. Nie bez powodu starsi ludzie chętnie jeżdżą do sanatoriów zlokalizowanych w sprzyjających warunkach przyrodniczych.

Deski tarasowe kompozytowe, czyli jak powinien wyglądać ośrodek

deski kompozytoweBudynek domu opieki powinien spełniać swoje funkcje, czyli zapewnić maksymalny komfort jego mieszkańcom. Musi mieć oczywiście odpowiednią ilość pokojów, dość dużą stołówkę i wszystkie inne pomieszczenia gospodarcze. Również chociażby łazienka powinna pozwalać na wygodne umycie się osobie starszej. Niektórzy ludzie mogą nie mieć już sił, aby wchodzić do wysokich kabin prysznicowych. Trzeba wszystko zbudować tak, aby nie ograniczać samodzielności osób starszych, ale w maksymalnym stopniu ją umożliwić tym, którzy mogą jeszcze sami o siebie zadbać. Ważne też, aby było, gdzie odpocząć. Poza wygodnym łóżkiem przyda się miejsce na tarasie. Można je stworzyć, używając deski tarasowe. Na pewno dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie dom dla osób starszych, który będzie miał dużo miejsca, do wyjścia na świeże powietrze. Deski kompozytowe doskonale się sprawdzą, aby wyłożyć taki taras. Osoby starsze chętnie spędzą czas, regenerując siły na świeżym powietrzu. Można będzie tam poczytać książkę, pograć w karty czy po prostu spokojnie posiedzieć w ciepły dzień.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Pb.pl – portal internetowy z informacjami przydatnymi dla przedsiębiorców
  • Domsenioralaguna.pl – strona internetowa domu seniora w Pomorskim
  • Thermofloor.pl – strona internetowa firmy oferującej deski kompozytowe

Podsumowanie tematu

Wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na dobre domy dla seniora. Trzeba tylko wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość obsługi pensjonariuszy. Muszą się oni bowiem w takim miejscu dobrze czuć. W miejscach, gdzie najważniejszy jest człowiek, powinno się o niego dbać jak najlepiej.