Dom z bali czy dom prefabrykowany?

Decydując się na budowę domu należy rozważyć wiele kwestii, jedną z nich jest w jakiej technologi ma powstać nasz nowy dom. Do wybory mamy wiele, które korzystają z różnych materiałów budowlanych, takich jak drewno, cegła, czy żelbet.

Czy warto budować domy drewniane z bali?

budowa domu drewnianego z baliDuża grupa ludzi decyduje się na budowę naturalnych domów drewnianych wykonywanych między innymi z bali. Takie domy mają dużo zalet. Pierwszą z nich jest na pewno dobrze prezentująca się drewniana elewacja. Poza tym domy drewniane z bali mają wiele właściwości. Ściany z bali potrafią w dobry sposób absorbować ciepło. Gdy już w pomieszczeniu się wychładza, to wtedy te ciepło jest uwalniane z powrotem, dzięki czemu nawet gdy już dom nie jest ogrzewany, to ciepło nadal się w nim utrzymuje przez długi czas. Kolejna ważną zaletą takich domów jest to, że wytwarzają one specyficzny, korzystny mikroklimaty, to znaczy, że poziom wilgoci utrzymuje się na optymalnym poziomie. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób, które maja problemy z drogami oddechowymi. Domy drewniane pod klucz wykonywane z bali bardzo szybko się wykonuje. Jeśli elementy wcześniej zostały przygotowane, to taki dom może powstać nawet w dwa tygodnie. Aby dom drewniany z bali zachowywał swoje właściwości i był energooszczędny to najlepiej aby wykonywali go specjaliści, którzy mają fachową wiedzę w tym temacie.

Jak wybudować dom prefabrykowany?

domy prefabrykowane podczas budowyBudowa domów prefabrykowanych przebiega na pewno szybciej, niż budowa tradycyjnego murowanego domu. Początek budowy, to oczywiście przygotowanie terenu pod budowę, jak i wykonanie fundamentów pod taki dom. Także domy z elementów prefabrykowanych muszą posiadać fundamenty. Najczęściej są one żelbetowe. Gdy już one będzie odpowiednio trwałe można przejść do wykonywania ścian. Wykonuje się je z dostarczanych na teren budowy gotowych elementów, które powstały w fabryce. Stropy także bardzo często gotowe płyty. Jednak dachy nie zawsze już są gotowymi elementami mogą być one wykonywane w tradycyjnej technologi, czyli jako więźba dachowa. Takie domy do niedawna były budowane z elementów żelbetowych, jednak obecnie, także gotowe moduły powstają w innych technologiach, przez co takie domy można zaliczyć do domów energooszczędnych, czy pasywnych. Domy pasywne, to takie, które nie tylko są energooszczędne, ale także korzystają z urządzeń, które mają zapewnić zużywanie mniejszej ilości energii cieplnej oraz elektrycznej. Dlatego bardzo często w takich domach można spotka pompy ciepła, czy panele fotowoltaiczne na dachu.

Ogrodzenia panelowe czy betonowe?

ogrodzenia paneloweWiadomo, gdy już wybudujemy dom to ważne jest wykonanie ogrodzenia wokół działki. Wybór możliwości jest duży, dlatego możemy mieć z wybraniem odpowiedniego problem. Ogrodzenie może być:

  • betonowe
  • panelowe
  • prefabrykowane
  • drewniane
  • murowane
  • gabionowe

Ogrodzenie panelowe jest na pewno tanim i dobrym rozwiązaniem. W porównaniu do siatki ogrodzeniowej jest o wiele stabilniejsze, jak i trwalsze. Poza tym montaż takiego rodzaju ogrodzenia jest bardzo sprawny. Właśnie dlatego dużo osób woli ogrodzenia składające się z modułów niż tradycyjną siatkę ogrodzeniową. Jeśli były omawiane elementy prefabrykowane, to także takie mogą być ogrodzenia. Na śląsku ogrodzenia betonowe z prefabrykatów bardzo często można spotkać i prezentują się one zacnie.


Inne źródła wiedzy w zakresie analizowanych zagadnień:

  • Naturekodom.pl – witryna internetowa firmy tworzącej domy drewniane z bali
  • Domyidomki.com – strona internetowa firmy budującej prefabrykowane domy pasywne
  • Sapes.pl – strona internetowa spółki oferującej ogrodzenia panelowe na Śląsku
  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu

Podsumowanie

Domy prefabrykowane, jak i domy z bali mają wiele zalet, jednak ich budowa przebiega inaczej. To na co się zdecydujemy zależy od naszych preferencji, jak i od miejsca, gdzie budujemy dom oraz od zasobności naszego portfela.