Dobór wyposażenia dla koni do projektowanej stajni

Wielu z nas, nie raz marzyło o jeździe konnej. Jednak często powstrzymuje nas przed tym strach przed upadkiem i niepowodzeniem, dlatego aby nie zrazić się na starcie, należy odpowiednio przygotować się do pierwszego spotkania z koniem.

Na początek lonża

czaprak na koniuJest to forma jazdy konnej, podczas której koń jest prowadzony przez instruktora na lonży, czyli długiej linie. Podczas tej lekcji, osoba początkująca uczy się prawidłowego dosiadania konia, równowagi w siodle, a także oswaja się ze zwierzęciem. Zazwyczaj koń prowadzony jest po okręgu o średnicy 8-16 metrów, na równym podłożu. Jest to podstawa dla każdego zaczynającego przygodę z jazdą konną. Lekcje takie oferują szkółki jeździeckie. Po odpowiednim opanowaniu podstaw jazdy, uczymy się prowadzić konia, jeździć kłusem i galopem, a następnie, gdy czujemy się na siłach możemy wyruszyć w teren. Ważnym elementem nauki jazdy, jest także poznanie zachowań i psychologii koni. Bez tego trudno będzie nam nawiązać kontakt ze zwierzęciem, dzięki któremu łatwiej będzie nam w późniejszym czasie uspokoić konia w stresowych dla niego sytuacjach i pojednać się z nim podczas jazdy.

 

Strój i akcesoria jeździeckie

ozdobne bryczesyDla zapewnienia bezpieczeństwa podczas samodzielnej jazdy, niezbędny jest odpowiedni strój jeździecki. Dodatkowo wpływa on także, na jej komfort i efektywność. Podstawowy strój do jazdy konnej składa się z:

  • spodni – bryczesów
  • czapsów
  • kasku
  • rękawiczek
  • butów jeździeckich – sztybletów

Najczęściej na urazy podczas upadku z konia narażona jest głowa, dlatego tak istotną sprawą jest zaopatrzenie się w kask. Istotnym elementem są także odpowiednie spodnie, które powinny być gładkie po wewnętrznej stronie, aby uniknąć obtarć. Powinny one być dopasowane do ciała, a także elastyczne, aby zapewnić wysoką wygodę jazdy i nie ograniczać ruchów. Również buty stanowią ważny element bezpieczeństwa jeźdźca. Nie powinny one mieć szerokiego czubka, ani żadnych wystających sznurówek czy języków, przez które noga mogłaby, podczas upadku, utknąć w strzemieniu. Decydując się na niskie buty, dodatkowo powinniśmy zaopatrzyć się w czapsy czyli ochraniacze na łydki. Również przydatne mogą być różne akcesoria jak np. ochraniacze czy bad, a także apaszki i opaski.

Boksy dla koni i ochraniacze dla koni

boksy dla koniGdy opanujemy już podstawy jazdy i zaczniemy na poważnie uprawiać ten sport, decydujemy się na kupno własnego konia. Wybierając tego właściwego powinniśmy zastanowić się nad tym do jakiej jazdy ma on być przeznaczony oraz na jakim terenie. Według tego dobieramy rasę konia. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na oczy, czy koń ma spokojne spojrzenie, w jakim położeniu znajdują się jego uszy i czy często je zmieniają. W ten sposób możemy dowiedzieć się coś o jego psychice. Pierwszym symptomem, który wskazuje na problemy z psychiką jest brak stępu, dreptanie w miejscu i podkłusywanie może świadczyć o zdenerwowaniu konia. Prócz tego, tak jak testuje się samochód, należy i przejechać się na koniu. Czy jest on „”wygodny”” do jazdy i czy miękko nosi, gdyż konie o twardych chodach, są niewygodne w jeździe rekreacyjnej. Jednak zakup to nie wszystko, trzeba także zakupionego konia gdzieś trzymać. Problemem nie jest jeżeli posiadamy własny ogród, na którym możemy postawić niewielką stajnie. Jednak schody zaczynają się gdy mieszkamy w bloku. Na szczęście, większe staje oferują boksy na wynajem, w których takiego konia możemy przechowywać. Dodatkowo mają one pastwiska, hale i miejsce do ćwiczeń. Prócz tego pracownicy, zadbają o czystość w boksie za Ciebie, a także o dobrą kondycje Twojego wierzchowca. Jednak koszty wynajmu boksu, są niekiedy zbliżone do kosztów wynajmu mieszkania. Oczywiście to, że Twój koń zostanie pod opieką innych ludzi i w dodatku będzie miał towarzystwo innych zwierząt, nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o niego. Opieka nad takim zwierzęciem wymaga wiele czasu, trzeba dbać o jego sierść kopyta, a także kondycję. Jednak zadbanie o miejsce utrzymywania konia to nie wszystko, należy także dbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo inwestując w różne akcesoria jak np. ochraniacze, czapraki.

Projekty stajni – budowa własnej stajni

nowo wybudowana stajniaCi, którzy dysponują dużą ilością czasu, bądź zamierzają zająć się hodowlą, decydują się na budowę stajni. Jest to na pewno nie tania inwestycja, wymagająca odpowiedniego projektu. Wielkość stajni, powinno dopasować się do ilości zwierząt, mogą być one drewniane lub murowane. Podstawą każdej stajni, są boksy, stanowiące prywatną przestrzeń konia. Powinna ona mieć wymiary, umożliwiające swobodne obracanie i kładzenie się konia. Najczęściej mają one wymiary 4 x 4 m. Jest to minimalna granica dla klaczy ze źrebakiem. Szerokość drzwi powinna wynosić 150 do 160 cm. Najlepsze są te przesuwane, gdyż nie wymagają dużej ilości miejsca. Ważne jest, aby ściany były solidne oraz dawały zwierzęciu możliwość wyglądania na stajnie. W każdej stajni, niezbędna jest również odpowiednia klimatyzacja i świeża ściółka. Powinna ona chronić przed upałami, a także zimnem. Ważne jest także odpowiednie nasłonecznienie, gdyż nie preferowane jest stosowanie sztucznego oświetlenia. W stajni nie może także zabraknąć stałego dostępu do wody.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Stadniny.pl – portal internetowy dla branży konnej i jeździeckiej
  • Equi Projekt – witryna internetowa firmy wykonującej projekty stajni
  • Stajniasklep.pl – internetowy sklep sprzedający czapraki i derki dla konia

Podsumowanie

Każdy profesjonalny jeździec powinien dbać nie tylko o własne zdrowie i bezpieczeństwo, ale również i swojego wierzchowca. Powszechnie udowodnione jest, że obcowanie ze zwierzętami ma pozytywny wpływ na człowieka, dlatego warto inwestować w sporty gdzie mamy możliwość kontaktu z nimi.