Do czego służy statystyka medyczna?

W dzisiejszych czasach ludzie naprawdę dużo chorują. Jest to oczywiście spowodowane tym, że zwiększyło się negatywne działanie czynników środowiskowych na społeczeństwo. Dlatego właśnie rozwija się co raz więcej specjalności medycznych i powstaje co raz więcej placówek tego typu. Jednak ich prawidłowe funkcjonowanie nie będzie możliwe, jeśli nie będą wykonywane regularnie odpowiednie badania statystyczne. Czy jest zatem statystyka medyczna i na czym polega?

Statystyka medyczna – na czym polega i czym się zajmuje

Statystyka medycznaRozpoczynając charakteryzowanie statystyki medycznej i jej badań, przede wszystkim należałoby powiedzieć co to jest statystyka. W najprostszych słowach można ująć statystykę jako naukę, która zajmuje się pozyskiwaniem informacji. Jednak może się okazać, że jest to zbyt ogólne stwierdzenie. W jakich działach funkcjonuje statystyka?

  • statystyka opisowa,
  • metoda reprezentatywna,
  • wnioskowanie statystyczne.

Statystyka podejmuje wszelkie działania obserwacyjne, mające na celu wskazanie pewnych prawidłowości panujących w społeczeństwie i otoczeniu. Główną zasadą działań statystycznych jest wysnucie pewnych teorii na podstawie obserwacji. Te teorie jednak należy potwierdzić i w tym celu służą eksperymenty. Badanie statystyczne, które da nam zgodne z prawdą wyniki musi być przygotowane i przeprowadzone w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zebranych musi zostać dużo danych ich przeanalizowanie i dokonanie interpretacji. Na podstawie tego co wiemy o ogólnej statystyce możemy zatem z łatwością wywnioskować czym zajmuje się ściśle statystyka medyczna. Przede wszystkim będzie również polegała na gromadzeniu danych i wykonywaniu badań je potwierdzających. Jedyna różnica będzie polegała na tym, że będzie to statystyka w badaniach medycznych. Czyli wszystkie zebrane przez nas dane będą dotyczyły zagadnień właśnie z tej dziedziny. Będą to badania mające na celu pokazanie liczny zachorowań na dane schorzenie czy dane dotyczące skuteczności metod leczenia. Głównym przykładem zastosowania statystyki w medycynie będą rokowania. Jest to nic innego jak prognozowanie na temat ewentualnych przyszłych wydarzeń i następstw pewnych działań. Rokowania dotyczą zawsze ściśle jakiejś choroby i na przykład możliwości wyzdrowienia.

Laryngologia i jej specyfika – jak współpracuje ze statystyką medyczną

LaryngologiaŁatwiej będzie zrozumieć to jak działa i czym się zajmuje statystyka medyczna będzie podanie konkretnych przykładów. Korzystnie będzie wziąć jako przykład laryngologię, głównie dlatego, że jest to ostatnimi czasy bardzo często wykorzystywana dziedzina medycyny. Na samym początku kilka słów o samej laryngologii. Jest to dział medycyny, który zajmuje się schorzeniami górnych dróg oddechowych. W szczególności dotyczy to badań nosa i gardła. Dodatkowo, każdy otolaryngolog z Bydgoszczy zajmuję się również chorobami uszu. Biorąc pod uwagę to, że nie zajmują się jedynie jednym narządem a kilkoma to z całą pewnością mogą mieć do czynienia z naprawdę rozmaitymi chorobami. Najczęściej w przypadku laryngologicznych chorób wyróżnia się choroby zatok, niedosłuch, wysuszenie krtani, objawiające się chroniczną chrypą. Trzeba zauważyć, że już określenie chorób najczęściej występujących jest możliwe dzięki zrobionym badaniom statystycznym. Poza tym na przykładzie laryngologii można również powiedzieć, że statystyka medyczna przyda się do określania tendencji do niedosłuchów. Można zbadać wpływ genetycznych czynników oraz stwierdzić czy może jest to pewnego rodzaju wynik czynników zewnętrznych, jakich i w jakim stopniu nasilenia.

Okulista i jego wykorzystanie badań statystycznych

OkulistaTakiego samego rodzaju obraz na temat statystyki medycznej można uzyskać jeśli weźmiemy za przykład gabinety okulistyczne oraz wszystkie działanie, które wykonuje optyk z Bydgoszczy. Oczywiście również trzeba by było przytoczyć konkretne przykłady chorób. Jednak ogólnie rzecz biorąc również łatwo będzie nam zrozumieć specyfikę metod statystycznych w okulistyce. Statystyka medyczna w chorobach oczu będzie zajmowała się również określaniem zapadalności i prawdopodobieństwa wyzdrowienia. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że to możliwości wyleczenia schorzenia są w tym przypadku najważniejsze. Dlatego właśnie w obserwacjach statystycznych bierze się pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na wyzdrowienie pacjenta i wszystkie czynniki, które dojście do dobrego zdrowia zakłócają. Na podstawie obserwowanych czynników wysnuwa się wnioski i formuje odpowiednie oświadczenia medyczne.


Źródła tekstu:


Podsumowanie

Jak widać statystyka medyczna jest niezbędna zarówno dla lekarzy jak i dla pacjentów. Z naszej strony dorbze jest wiedzieć jakie mamy szanse na wyzdrowienie i czy nasz przypadek jest rzadki. Dla lekarzy badania statystyczne to przede wszystkim sygnał do podejmowania zmian i ulepszania metod leczenia.