Dlaczego szkolenia BHP dla pracowników montujących windy osobowe są potrzebne?

Różne prace wymagają różnego przeszkolenia. Te fizyczne często wymagają znajomości konkretnych przepisów bezpieczeństwa, aby nie spowodować przez niewiedzę wypadku. Nieznajomość zasad czasami może sporo kosztować: utratę zdrowia albo nawet życia. Montaż wind osobowych jest świetnym przykładem działalności, w której właśnie odpowiednio szczegółowe szkolenie BHP może zapobiec poważnym tragediom.

Windy osobowe – możliwe rodzaje

wejście do wind osobowychMożna wyróżnić kilka rodzajów dźwigów osobowych ze względu na napęd:

  • windy z napędem elektrycznym linowym
  • windy z napędem hydraulicznym
  • windy zębatkowe
  • windy śrubowe

Montaż każdego rodzaju napędu nieco się od siebie różni. Jednak instalacja każdego z nich wymaga specjalnego przeszkolenia ze względów bezpieczeństwa. Windy można też dzielić ze względu na inne czynniki (nie tylko ze względu na napęd) jak sterowanie, na przykład: zewnętrzne, wewnętrzne czy przestawne. Bez względu jednak na te rodzaje, kluczowe jest zapewnienie pracownikom dostępu do wiedzy na temat konstrukcji, ale także przepisów prawnych.

Okresowe szkolenie BHP koniecznością

szkolenia bhp onlineW zależności od rodzaju działalności szkolenie BHP może być bardziej lub mniej szczegółowe i dotyczyć wielu kwestii. Jest ono dostosowane do charakteru pracy danego robotnika. Powinno być ogólne, ale również stanowiskowe. W montażu wind występuje wiele zagrożeń, a aby się przed nimi ustrzec trzeba je poznać, czemu służy właśnie szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenie powinno być przeprowadzane w każdej firmie, jednak przy wykonywaniu na przykład prac biurowych jego brak nie zwiększa tak bardzo możliwości zostania ofiarą poważnego wypadku. Sposób montowania wind jest określony przez wiele różnych przepisów. To również przemawia za tym, że szkolenie jest koniecznie, aby je poznać. Co więcej, nie tylko takie jednorazowe, ale okresowe kursy są potrzebne, aby przypomnieć kluczowe czynniki i prawa. Nie można montować windy według własnego widzimisię, bo od tej czynności zależy także późniejszy los użytkowników dźwigu. Jeśli coś pójdzie nie tak, winda spadnie i osoby w środku mogą stracić życie. Myślę więc, że konieczność szkolenia montażystów wind osobowych nie ulega żadnej wątpliwości. Co innego, kiedy się montuje po prostu windy kuchenne, które mają za zadanie przetransportować dania z kuchni na salę restauracyjną, a co innego, kiedy od właściwego powstania windy zależy życie osób.

Szkolenia BHP online – czy to dobry pomysł

szkolenia BHP przez InternetObecnie pojawił się trend, aby wszelkiego rodzaju szkolenia robić z pomocą Internetu. Można w ten sposób organizować szkolenia BHP, jednak uważam, że nie do każdej pracy. Aby być pewnym, że pracownicy słuchali, co się do nich mówi, konieczne będzie przeprowadzenie szkolenia stacjonarnego. Szkolenie BHP dla montażystów wind zatem może być organizowane online, ale jedynie jako uzupełnienie wiedzy zdobytej na kursie stacjonarnym. Jest to praca, w której bardzo duże znaczenie ma odpowiedzialność, więc nie można takiego szkolenia pozostawić jedynie do „”odbębnienia”” w domu. W przypadku montażu wind może być także konieczne przeprowadzenie pewnych ćwiczeń na żywo z prowadzącym. Nie wszędzie organizowane są tego typu kursy. Szkolenie BHP w Warszawie nie będzie na pewno problemem, aby je zorganizować, dla każdego rodzaju działalności. Przeważnie jednak także w innych miastach można wynająć pracownika BHP, znającego się na odpowiednich przepisach lub mogącego się po prostu doszkolić.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Komodo – strona internetowa firmy instalującej windy kuchenne i osobowe
  • Szkolenia-bhponline.pl – witryna internetowa oferująca szkolenia BHP przez Internet
  • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej

Podsumowanie

Znajomość przepisów BHP jest konieczna w każdej działalności. Są jednak branże ważne i ważniejsze. Niekiedy znajomość zasad może uratować życie wielu ludzi. Taką dziedziną jest na pewno montowanie wind. Wystarczy bowiem niewinny błąd konstrukcyjny i życie może być zagrożone. Nieznający przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracownik montujący ryzykuje nie tylko sam, ale także naraża życie innych osób. Dlatego ważne jest wysyłanie takich robotników na okresowe szkolenia, a najlepiej także kontrolowanie zdobytej przez nich podczas nich wiedzy.