Czy fotowoltaika jest jedynym ekologicznym rozwiązaniem?

Coraz większa liczba ludzi instaluje w swoich domach ekologiczne rozwiązania. Szczególnie takie, które czerpią energię z odnawialnych źródeł energii i nie jest to tylko wyłącznie fotowoltaika.

Czym jest fotowoltaika?

kolektory słoneczneFotowoltaika jest to dziedzina nauki, która zajmuje się zamianą promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Początkowo nauka ta była wykorzystywana do budowy urządzeń i maszyn kosmicznych, które energię na działanie właśnie uzyskiwały z promieniowania słonecznego. Obecnie naukę tą wykorzystuje się do produkcji na przykład lamp ogrodowych, oświetlenia znaków drogowych lub też do wytwarzania prądu dla gospodarstw domowych. Do zamiany promieniowania na energię służą ogniwa fotowoltaiczne, które znaleźć można na bateriach słonecznych. Najczęściej takie ogniwa są wykonywane z krystalicznego wafla krzemowego.

 

Panele słoneczne w każdym domu

panele słoneczneJeśli chodzi o korzystanie z odnawialnych źródeł energii w prywatnych domach, to najbardziej popularne są panele słoneczne. To dzięki tym urządzeniom możliwa jest produkcja darmowego prądu. Panele słoneczne montuje się na:

  • dachu
  • ścianie
  • gruncie
  • ogrodzeniu

W naszym klimacie urządzenie to powinno znaleźć się od strony południowej. Dobrze jeśli panel także jest umiejscowiony pod kątem około trzydziestu stopni. Prąd, który jest wytwarzany przez panele zostaje gromadzony, a następnie zużywany. Jeśli zostanie wyprodukowana za mała ilość, to w takim przypadku energię pobiera się z sieci energetycznej. Gdy jednak prądu zostało wyprodukowane za dużo, to można go odsprzedać do sieci energetycznej i jeszcze zarobić na swojej instalacji fotowoltaicznej.

 

Jaką wybrać pompę ciepła?

pompy ciepła w domuPompy ciepła są urządzeniami, które czerpią energię cieplną z:

  • wody
  • gruntu
  • powietrza

Działają na zasadzie odwróconego naturalnego przemieszczania się ciepła, a jest to możliwe dzięki energii mechanicznej wewnętrznej. Najczęściej montowanym rodzajem pompy ciepła jest gruntowa popa ciepła, którą można podzielić na dwa rodzaje: pionową oraz poziomą. Na instalację poziomą trzeba mieć więcej miejsca, gdyż wykopuje się ją płasko na działkę, poniżej głębokości przemarzania gruntu. Do instalacji pionowej potrzebne są specjalne odwierty, które wykonuje ciężki sprzęt, a więc montaż tego rodzaju pompy ciepła gruntowej jest droższy. Gdy blisko znajduje się staw, to można założyć wodną pompę ciepła. Instalacja takiej pompy ciepła będzie znajdowała się na dnie stawu. Powietrzne pompy ciepła czerpią swoja energię cieplną z powietrza, w przedziale temperaturowym od plus czterdziestu stopni do minus dwudziestu pięciu stopni. Nie prawdą jest to, że gdy jest zimno, to taka pompa ciepła nie działa, gdyż ciepło w powietrzu jest aż do uzyskania temperatury zerwa bezwzględnego.

 

Czym jest ekogroszek?

ekogroszek workowanyChcąc mieć energooszczędny dom, jak i ekologiczny, warto jest wybierać właśnie takowe systemy grzewcze. Jeśli chcemy mieć centralne ogrzewanie z kotłem, to warto w takim przypadku zastanowić się nad ekologicznym paliwem. Jednym z takich paliw jest ekogroszek, czyli mieszanka węgla kamiennego oraz brunatnego. Ten rodzaj paliwa ma wiele zalet, przede wszystkim uwalnia do atmosfery mniej szkodliwych związków,a do tego jeszcze podczas spalania powstaje mniej popiołu. Ceny ekogroszku są wyższe niż tradycyjnego miału, jednak węgiel ten jest o wiele bardziej kaloryczny. Decydując się na ekogroszek workowany, zyskuje się pewność jakości, do tego łatwiej jest transportować ten materiał, jak i składować. Do tego z worka jest o wiele łatwiej dozować ekogroszek do pieca.

 


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
  • 4sun.eu – sklep internetowy sprzedający panele i baterie słoneczne
  • Construco – witryna internetowa firmy oferującej kolektory słoneczne i lampki led

Podsumowanie

Nie tylko fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem stosowanym w domach. Do tego także można zaliczyć pompy ciepła, przydomowe elektrownie wiatrowe lub też biokominki, które nie wytwarzają spalin, jak i popiołu.