Czy aplikacje na zamówienie są potrzebne w biznesie?

W dobie wciąż rozwijających się technologii kluczowe wydaje się dbanie o to, aby stosować wciąż nowsze i doskonalsze rozwiązania. Mogą to być sposoby na dotarcie do klientów, na lepszą organizację w firmie albo narzędzia stworzone w celach typowo marketingowych. Zakres działania aplikacji jest obecnie bardzo szeroki.

Możliwe funkcje aplikacji mobilnych dla firm

projektowanie aplikacji mobilnychJak już wspomniano powyżej, tematyka i pole działania aplikacji mogą być różnorodne. Dla ukazania tego faktu posłuży mi kilka przykładów. Aplikacje mogą być stosowane do celów:

  • drukowania dokumentów z telefonu
  • przechowywania danych
  • robienia szybkich notatek
  • rozmów głosowych i tekstowych
  • planowania
  • śledzenia wydatków i księgowości
  • śledzenia lokalizacji firmowych kierowców

Jak widać, aplikacje mobilne dla firm działają w bardzo różnych obszarach i rozwiązują nieraz bardzo specyficzne problemy, nie tylko te, które wymieniono powyżej. Zresztą aplikacje na telefony komórkowe nie są jedynymi przydatnymi narzędziami w biznesie. Bardzo użyteczne są także inne rodzaje oprogramowania, na przykład te internetowe i przeznaczone na komputery stacjonarne.

Projektowanie mobilnych aplikacji na zamówienie

Przykładowa aplikacja internetowaWiele firm decyduje się dodatkowo na stworzenie oprogramowania dostosowanego typowo do ich aktualnych potrzeb. Koszt zindywidualizowanego systemu jest oczywiście większy, jednak komfort użytkowania często także. Można zgłaszać bowiem indywidualne uwagi i zyskać bieżący serwis oraz dostosowywać ustawienia do zmieniającego się środowiska. Każdy z biznesów ma swoją specyficzną charakterystykę, więc nie we wszystkich firmach wystarczają ogólnodostępne środki. Ponieważ znaczenie aplikacji, ciągle wzrasta wydaje się, że tworzenie osobistych rozwiązań dla biznesu jest wręcz koniecznością. Rosnące znaczenie mają szczególnie wspomniane już aplikacje mobilne, których popularność wzrasta. Ponieważ coraz więcej osób posiada smartfony, dysponowanie firmowymi rozwiązaniami mobilnymi może być pomocne zarówno w wewnętrznym, jak i zewnętrznym jej otoczeniu.

Oprogramowanie na zamówienie sposobem na zwiększenie efektywności

Testowanie aplikacji mobilnych dla firmFirmy coraz częściej zdają sobie sprawę z użyteczności różnych aplikacji. Próbują za ich pomocą rozwiązać najróżniejsze problemy rozmaitej natury. Mogą dzięki nim lepiej planować poszczególne działania, spotkania biznesowe, mogą także lepiej delegować zadania oraz być lepiej widziane poza przedsiębiorstwem. Korzystne jest często tworzenie aplikacji webowych, będących doskonałym wyjściem dla klientów, by mogli na przykład mieć dostęp do edycji i tworzenia nowych treści. Stwarza to dodatkowe możliwości dla rozwoju biznesów. Powoduje, że klient może mieć nieustanny kontakt z firmą i jest na przykład na bieżąco powiadamiany o nowych jej działaniach. Podobnie ma się rzecz do aplikacji wewnętrznych, które pozwalają monitorować postępy pracowników, a także lepiej dzielić obowiązki i wymieniać się informacjami. Dzięki temu nie trzeba co chwilę chodzić z pokoju do pokoju, ale wystarczy współdzielić plik na przykład w tak zwanej chmurze. Czasami ogólnodostępne narzędzia do tego celu są dostatecznie dopasowane. Spora część z nich jest dostępna za darmo, więc firmy nie muszą się martwić o dodatkowe koszta użytkowania takich aplikacji. To z pewnością również przyczynia się do ich popularyzacji. Myślę, że spora część ogólnodostępnych aplikacji sprawia, że nie każda firma czuje potrzebę zamawiania rozwiązań bardziej zindywidualizowanych. Są one jednak potrzebne zwłaszcza tam, gdzie pojawia się specjalizacja. Użyteczność zamówionych aplikacji zależy od biznesu. Nie każdy musi na siłę szukać miejsca do wprowadzenia nowych rozwiązań. W miarę jednak jak świat wirtualny coraz bardziej uzupełnia się i miesza z rzeczywistym wzrasta znaczenie aplikacji pozwalających na ciągłe bycie w kontakcie przedsiębiorstwa z klientem.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

  • Graphcom – strona internetowa firmy oferującej tworzenie aplikacji webowych
  • Yarmobile – witryna internetowa studia oferującego projektowanie aplikacji mobilnych
  • Spidersweb.pl – blog poświęcony internetowi oraz nowym technologiom

Podsumowanie

Aplikacje, zwłaszcza mobilne, będą coraz bardziej potrzebne jako narzędzie biznesowe. Nie zawsze jednak te na zamówienie są bezwzględnie nieodzowne, gdyż na rynku jest wiele gotowych rozwiązań, które powinny spełnić oczekiwania.