Co będzie przydatne podczas transportu ciężarowego mrożonek?

Transport ciężarowy jest bardzo wymagający. Kiedy prowadzimy formę transportową musimy skupić uwagę naprawdę na wielu sprawach. Tak samo jest, kiedy jesteśmy kierowcami ciężarówki i wybieramy się w trasę. Szczególne wymagania będą postawione przed transportem żywności zwłaszcza jeśli chodzi o transport rzeczy mrożonych albo świeżych.

Transport ciężarowy i jego specyfika

Transport ciężarowyKażda duża firma produkcyjna musi posiadać w swoim zakładzie dział dystrybucyjny. Oczywiście ważne będzie rozplanowanie logistyczne tego gdzie i z jaką częstotliwością będą rozmieszczane nasze towary. Jednak duże znaczenie w tym przypadku będą odgrywały same samochody ciężarowe i pracownicy transportujący wszystkie zlecenia. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na zewnętrzne mazowickie firmy transportowe, jednak co raz częściej powstają zakładowe działy transportu, z samochodami kupionymi przez firmę. Posiadanie jednak pionu transportowego wiąże się z dodatkowymi obciążaniami zarówno finansowymi, jak i dodatkowymi obowiązkami. Przede wszystkim sprawa będzie skomplikowana w przypadku firmy produkującej żywność. W takiej sytuacji każdy samochód ciężarowy musi spełniać określone normy. Oczywiście nie chodzi tutaj o przewożenie produktów gotowych, które zostały fabrycznie zapakowane. Mowa o produktach świeżych, mrożonych oraz sypkich i płynnych przewożonych luzem. W przypadku przewozu sypkich i płynnych produktów będzie potrzeba wyposażenia firmy również w samochody ciężarowe z cysterną. O wiele jednak bardziej skomplikowany jest przewóz towarów, które muszą przebywać w odpowiednich warunkach chłodniczych. Wtedy posiadanie samochodów z komorą chłodniczą będzie niezbędne. Może to być chłodnia lub mroźnia, w zależności od tego czy przewozić będziemy produkty świeże czy mrożone. Należy jednak pamiętać, że takie transporty są kontrolowane i jeśli nie spełnią określonym warunków, wtedy odbiorca może odmówić odbioru zamówionego produktu. Kontroluje się w tych przypadkach:

  • temperaturę w komorze,
  • wilgotność w komorze,
  • temperaturę produktów,
  • stan mikrobiologiczny produktu.

Jeśli chcemy uniknąć strat powinniśmy skupić się w szczególny sposób na tym, aby odpowiednio przygotować transport. Wyszkoleni powinni zostać również nasi pracownicy. Jeśli oni dopilnują wszystkich etapów transportu, z całą pewnością możemy być spokojni o całą transakcję.

Komory chłodnicze nie tylko w magazynie

Komory chłodniczeJak już wspominaliśmy, to właśnie transport żywności świeżej i mrożonej będzie sprawiał największe trudności. Musimy ze szczególną uwagą traktować warunki przechowywania takich produktów. Od tego będzie zależała ich jakość oraz bezpieczeństwo. Dlatego właśnie konieczna będzie inwestycja w komory chłodnicze, jednak nie będzie to dotyczyło jedynie tych komór stacjonarnych,. Będzie trzeba wziąć pod uwagę również zakupienie komór chłodniczych samochodowych. Co w komorze chłodniczej odgrywa najważniejsza rolę? Oczywiście będą to drzwi chłodnicze. To za ich pośrednictwem będą odbywały się największe wymiany ciepła. Zależy nam na tym, żeby temperatura w komorze była dobrze utrzymywana, dlatego właśnie drzwi chłodnicze powinni być wykonane z materiałów wysokiej jakości i pozwalać na jak najlepszą izolację.

Papier do tachografu – zgodna z prawem trasa

Papier do tachografuOczywiście również musimy pamiętać o wszelkich zasadach obowiązujących transporty drogowe oraz pracę kierowców. Dlatego właśnie każdy samochód ciężarowy musi zostać wyposażony w tachograf. Wtedy kierowca będzie mógł kontrolować ilość przejechanej trasy oraz czas. Ważne jest, aby nie przekroczył ilość kilometrów na przydzielony mu czas. Oprócz tachografu będzie musiał zaopatrzyć się w zapasy papieru do tachografu, problemem mogłoby być gdyby w trasie go zabrakło.
Poza tym również trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przewożonych ładunków. Oprócz zachowania odpowiednich warunków przewożenia należy zadbać o pasu transportowe. Będzie to pomocne przy rozładowywaniu ładunków towarów o bardzo duże masie i wielkości.


Źródła:

  • Master-tir.pl – wyposażenia i akcesoria do TIRów
  • Polki.pl – porady o tym jak mrozić i rozmrażać warzywa
  • Ktd-poznan.pl – urządzenia z zakresu chłodnictwa spożywczego

Podsumowanie

Transportowanie żywności, a w szczególności mrożonek i świeżej żywności może być naprawdę wymagające. Jednak jeśli nie zapomnimy o żadnej z zasad i jeśli zadbamy o zachowanie odpowiednich warunków transportu, z całą pewnością nie przyniesie to nam żadnych strat tylko zyski.