Ciekawe zabiegi dla elementów metalowych i stalowych

Elementy metalowe oraz stalowe można poddawać wielu procesom. Wiele z nich ma na calu zwiększenie wytrzymałość materiału. Najbardziej popularnymi zabiegami jest chromowanie lub niklowanie.

Czym jest chromowanie?

chromowana część samochoduChromowanie jest procesem, które polega na pokrywaniu metalu lub stali powłoką chromową. Zabieg ten jest stosowany, aby zwiększyć odporność, wytrzymałość danego materiału. Poza tym stal lub metal, który podległ procesowi chromowania jest odporny na działanie korozji. Proces ten jest wykonywany najczęściej metodą elektrolityczną w postaci kąpieli w chromie. Przedmioty stalowe są chromowane w temperaturze od dziewięciuset do tysiąca pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Zależnie czas trwania takiej kąpieli trwa od trzech do dwunastu godzin. Wanny są wypełnione solami chromu. Oprócz metody elektrolitowej można takie kąpiele wykonywać w ośrodkach proszkowych i gazowych. Czasem temu procesowi poddawane są również elementy wykonane z tworzyw sztucznych, w tym plastiku.

Na czym polega proces niklowania w fabryce w Bydgoszczy?

Niklowanie jest procesem, które polega na pokryciu metalu lub stali warstwą niklu. Proces ten jest wykonywane głównie w celu:

 • antykorozyjnym
 • dekoracyjnym
 • technologicznym

elementy niklowaneAby niklowanie było skuteczniejsze pokrywa się element metalowy lub stalowy warstwą miedzi. Warstwa ta pośrednia ma lepszą przyczepność do metalu lub stali jak nikiel. Niklowanie w Bydgoszczy w jednej z fabryk wykonuje się w kąpielach siarczanowych. Do tego stosowane są dodatkowe wybłyszczacze. Sprawia to, ze powierzchnie niklowane są bardziej błyszczące oraz równomierne. Linie produkcyjne procesu niklowania są złożone z całego ciągu operacji, które składają się na cały proces niklowania. Aby powłoka niklowana była dobrej jakości, procesy, które są wykonywane polegają na:

 

 • odtłuszczanie chemiczne
 • trawienie
 • odtłuszczanie elektrotechniczne
 • aktywacje
 • niklowanie
 • obróbka końcowa

Obróbka końcowa polega na wysuszeniu niklowanego elementu. Grubość wytworzonej warstwy niklu mierzona jest specjalnym przyrządem miarowym. W danej fabryce w Bydgoszczy niklowanie jest wykonywane zawieszkowo lub bębnowo.

Jak jest wykonywane piaskowanie w województwie Śląskim?

felgiPiaskowanie jest procesem, które polega na czyszczeniu lub kształtowaniu powierzchni przy użyciu piasku w sprężonym powietrzu. Wykonywane piaskowanie w Śląskim jest podobne do szlifowania. Jedak w tym przypadku powierzchnia, która jest czyszczona pozostaje równiejszą. Korzystając z metody piaskowej możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, zakrzywień czy rogów. Firma, która zajmuje się piaskowanie w Śląskim wykonuje prace poprzez uderzania drobin piasku o powierzchnie. Podczas tych robót, pracownicy muszą być odpowiednio zabezpieczeni, ponieważ do ich płuc mogą dostawać się pyły. Również dlatego nie można stosować suchego piasku kwarcowego. Taki piasek można stosować jedynie podczas prac pneumatycznych lub mokrych. Pracownicy ze Śląska są wyposażeni w specjalny strój wyposażony w wentylację oraz dopływ świeżego powietrza. Podczas piaskowania także można wykorzystywać takie materiał jak szlaka miedziowa, szkło, śrut oraz metal.

Na czym polega malowanie proszkowe wykonywane w Opolu?

malowanie proszkowe blachyJedna z firm oferuje malowanie proszkowe w Opolu. Usługa ta polega na umieszczaniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej. Bardzo często farby te nakłada się na powierzchnie metalu lub stali. To dzięki siłom elektrostatycznym warstwa farby jest utrzymywana na elemencie. Malowanie proszkowe w Opolu jest wykonywane natryskiem elektrostatycznym. Po drugim pokryciu farbą elementu, są one podgrzewane do 140-200ºC. Proces ten przyczynia się do stapiania się oraz polimeryzacji. Powłoka, która powstaje z takiej farby jest odporna na korozję, wysokie temperatury, chemikalia oraz uszkodzenia mechaniczne.

 


Ciekawe źródła informacji na ten temat:

 • Lakierniatecza.pl – strona internetowa lakierni ze śląska oferującej malowanie proszkowe
 • Magazynprzemyslowy.pl – serwis informacyjny prezentujący aktualności z branży przemysłowej
 • Cynkopol – strona internetowa firmy z Bydgoszczy wykonującej chromowanie i niklowanie

 

Podsumowanie

Galwanotechnika jest bardzo popularnym działem obróbki metali oraz stali. Najbardziej znanymi procesami tej dziedziny jest niklowanie oraz chromowanie, które ma na celu zapobieganie korozji, jak i zwieszenie wytrzymałości.

Dodaj komentarz