Budowa i przystosowanie parku

Życie w mieście, zwłaszcza dużym mieście jest bardzo szybkie i c za tym idzie męczące, dlatego ludzie w nich mieszkający potrzebują czasu na odpoczynek, czasu jak i miejsca i tu zwykle pojawia się problem, bo miejsc w których miastach można odpocząć i na chwile uciec od miejskiego zgiełku jest niewiele. Dlatego tak ważne jest by te tereny zielone, które już są czyli wszelkie parki zostały odpowiednio odnowione i przebudowane, dzięki czemu zostaną dostosowane do potrzeb mieszkańców.

Odnowione parki dzięki projektowaniu terenów zielonych

zaprojektowane tereny zieloneParki, które znajdują się w miastach są zwykle bardzo stare, a co za tym idzie są one także bardzo zaniedbane i raczej odstraszają zamiast zachęcać do wypoczynku w nich, trudno się w sumie temu dziwić bo nie dość, że powstały wiele lat temu, czyli ich architektura jest dość banalna to jeszcze nikt o nie nie dbał, przez co rozszalała się w nich roślinność, nie brakuje tam wszelkiego rodzaju chwastów, a drzewa i krzewy często zarastają parkowe uliczki. Wszystko to sprawia, ze właściwie w takim parku nie da się wypocząć, dlatego by takie miejsce doprowadzić do stanu użyteczności trzeba je gruntownie przebudować, a co za tym idzie konieczne jest stworzenie projektu parku właściwie od zera. Na takim projekcie uwzględni się nowe obiekty takie jak stawy, oczka, fontanny i altany, ale także i rozmieszczenie nowej roślinności, oraz to jaka roślinność ze starego parku należało by zachować, rozplanowane zostanie dokładnie rozmieszczenie wszystkich elementów takich jak na przykład ławki parkowe, uliczki parkowe. Dodatkowo na takich projektach zwykle uwzględnia się też strefy dla dzieli, czyli prościej mówiąc palce zabaw, dzięki czemu taki nowy park w pełni odpowiada potrzebom mieszkańców, a także świetnie się prezentuję, dzięki czemu przyjemnie się w nim wypoczywa.

Praktyczny park wyposażony w kosze uliczne, ławki, kosze na psie odchody

Kosz ulicznyWygląd parku jest oczywiście bardzo istotna sprawą, jednak nie można zapomnieć także o tej części praktycznej. O ile ławek w parkach nowo zaprojektowanych raczej nie brakuje o tyle z takimi elementami jak kosze na śmieci czy na psie odchody rożnie już bywa. Może i nie są one ozdoba tej przestrzeni, choć tak naprawdę obecnej stylistyce tych elementów nie można nic zarzucić, bo jakoś szczególne się w oczy nie rzucają to przecież nie o to tu chodzi Takie podstawowe i proste rzeczy maja bardzo duży wpływ na wygląd parku, bo jakby nie było pomagają utrzymać w nim czystość, a to jest bardzo ważne jeśli mowa o przestrzeni relaksacyjnej, więc nie można zapomnieć o tak niby błahych i oczywistych rzeczach jak kosze uliczne przy budowie parku.

 

Piękny park na długo, czyli pielęgnacja ogrodów

OgródOdbudowa parku to jedno, a jego pielęgnacja. Jakby pięknie park nie został zaprojektowany i wykonany, jeśli odpowiednie osoby nie będą o niego dbać, bardzo szybko przestanie być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi. Biorąc pod uwagę jak kosztowna jest taka przebudowa terenów zielonych nie można pozwolić do tego by one niszczały, po pierwsze szkoda pieniędzy, po drugie jest to zwykłe marnotrawstwo, bo terenów zielonych w miastach naprawdę brakuje, Jaki zakres prac trzeba uwzględnić mówiąc i pielęgnacji parku? Oto kilka z podstawowych rzeczy:

  • Grabienie liści
  • Przycinanie drzew i krzewów
  • Usuwanie uschniętej roślinności
  • Nawadnianie terenów (rabaty)
  • Konserwacja małej architektury parkowej
  • Czyszczenie oczek wodnych i stawów

Jak widać trochę tego jest i wszystkie prace powinny być przeprowadzane regularnie, jeśli park ma być zachowany w dobrym stanie na długie lata. Tak naprawdę jest go chyba najważniejszy element całego projektu związanego odbudową parku, bo bez tego tak naprawdę nie ma na co liczyć, że park będzie służyć mieszkańcom.


Więcej na ten temat na:

  • Zielone2s – strona internetowa firmy z Trójmiasta oferującej projektowanie ogrodów
  • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze
  • Tormet – strona internetowa producenta pojemników na psie odchody i koszy ulicznych

Podsumowanie tematu

Przebudowa i budowa nowych terenów zielonych na terenach miejskich jest bardzo ważna, bo takich miejsc w których można wypocząć naprawdę brakuje, jednak sama budowa to za mało, jeśli już przeprowadza się taka inwestuje to trzeba także uwzględnić konieczność dbania o taki teren i przeznaczyć na ten cel odpowiednio dużą ilość środków.

Dodaj komentarz