Budowa domu – co potrzebujemy aby postawić nasze 4 ściany

Budowa domu jest ważna inwestycją, na którą składa się wiele etapów. Zaczynając od projektu domu, po wybraniu materiałów, kończąc na samej budowie i urządzaniu wnętrz.

Po co są modele domu?

Makieta architektonicznaPierwszym etapem całej inwestycji związanej z budową domu, jest projekt obiektu. Zazwyczaj projekt domu wykonuje biuro projektowe lub architektoniczne. Projekty wykonane przez takie takie biura zawierają:

 • modele domów,
 • rysunki fundamentów, rzutów, przekrojów, elewacji,
 • opis techniczny wraz z zalecanymi materiałami,
 • obliczenia statyczne,
 • obliczenia cieplne,
 • obliczenia wilgotnościowe.

Czasami biuro również ma dodatkowa usługę w postaci makiety domu, wraz z całą działka. Makieta jest modelem czegoś, w tym przypadku domu, która ma przedstawić go w pomniejszonej skali. Dzięki niej można zobaczyć obiekt w projekcie 3D. Do tego także można zobaczyć zobrazowanie otoczenia domu. Modele domów w 3D można także stworzyć w specjalnych programach architektonicznych. Czasem po prostu można go stworzyć samemu po to aby umiejscowić budynek na działce i zagospodarować całą przestrzeń.

Drugim etapem jest budowa domu

Budowa domuZazwyczaj kupiony projekt już zawiera proponowane materiały do budowy domu. Budowę domu należy rozpocząć od robót przygotowawczych, jedną z nich jest wytyczenia miejsca w którym ma stać budynek, według projektu. Geodeta również nie może zapomnieć o wyznaczeniu poziomu „O”. Gdy już się ma wytoczone miejcie pod obiekt, można przystąpić do budowy. Budowę można wykonywać samemu, lub wynająć firmę budowlaną, wszystko zależy od funduszy jak i umiejętności inwestora. Również teren trzeba oczyścić z drzew i krzewów, oraz usnąć warstwę humusy. Następnie można już przystąpić do wykopów oraz budowy fundamentów. Należy pamiętać o dobrej izolacji tej konstrukcji, gdyż jest ona szczególnie narażona na niekorzystne działania wilgoci. Kolejny etap to już budowa ścian. Mogą być one murowane, lub wykonane gotowych elementów prefabrykowanych. Następnie wykonuje się stropodach wentylowany, lub strop, wszystko zależy czy domek będzie parterowy, czy piętrowy. Po wykonaniu tego etapu wylewa się posadzki, w tym przypadku należy pamiętać o poziomie „O” wyznaczonym przez geodetę. Jeśli domek jest piętrowy to wykonuje się następnie schody oraz ściany pietra. Kończącym budowę etapem jest wykonie dachu. Dach podobnie jak w przypadku domu parterowego może być stropodachem wentylowanym. Innym przykładem dachu mogą być dachy drewniane:

 • krokwiowe,
 • jętkowe,
 • krokwiowo-jętkowe,
 • płatwiowo-jętkowe,
 • krokwiowo-belkowe.

Po wykonaniu dachu ma się gotowy dom w stanie surowym otwartym.

W każdym domu potrzebne są okna i drzwi

OknaGdy budynek już jest wybudowany, jest w stanie surowym otwartym. Dlatego kolejnym etapem jest wybór i montaż okien oraz drzwi. Okna można kupić w standardowych wymiarach co 30cm, oraz zamówić robione na wymiar. Tanie okna i drzwi można również kupić w sklepach sieciowych. Są tam dostępne standardowe okna PCV. Firma produkująca okna w Katowicach, ale również od niedawna w innych miastach produkuje okna energooszczędne. Charakteryzują się one potrójną szybą o współczynniku izolacji Ug=0,5 W/m2·K i redukują straty ciepła nawet dwukrotnie. Takie okna energooszczędne chronią przed zimnem podobnie jak murowane ściany. W oknach energooszczędnych między szybami znajduje się gazy szlachetne, które w mniejszym stopniu przewodzą ciepło niż powietrze. Do tego zastosowanie gazów szlachetnych zmniejsza skraplanie się pary wodnej na szybie. Nowoczesne technologie umożliwiają przepuszczenie ciepła słonecznego przez okno, ale już go nie wypuszczają z pomieszczenia. Ważnym elementem każdych drzwi i okien są uszczelki. To właśnie one wpływają na izolacje akustyczną i cieplną. Jest to możliwe dzięki elastyczności i sprężystości materiału, z którego są wykonane. Uszczelki powinny być odporne na wilgoć, na ekstremalne temperatury i uszkodzenia.


 

Więcej informacji na stronach:


 

Podsumowując:

Budowa domu jest długą inwestycją. Aby ją ukończyć potrzebne jest wiele elementów składowych – projekty, materiały, usługi osób specjalizujących się w danych dziedzinach. Wszystko to pozwala wybudować wymarzony dom.

Dodaj komentarz