Budowa basenu w ogródku

Basen jest to sztuczny zbiornik z wodą przeznaczony do rekreacji. Dawniej basen w ogródku był kojarzony z luksusem. Obecnie na takie dobry może sobie pozwolić prawie każdy. Jednak co trzeba mieć oraz zrobić, aby taki obiekt wybudować?

Jak wybudować basen w ogródku?

Basen z zadaszeniemJeśli zdecydujemy się na budowę basenu w ogródku, to możemy wykonać go samemu. Jednak to zadanie nie należy do najprostszych. Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć budowę basenu ogrodowego jest wybranie miejsca docelowego, w którym powinien on się znaleźć. Pierwszym krokiem, przez który musimy przebrnąć jest wykonanie wykopu. Możemy go wykonać ręcznie lub wynająć specjalistyczny sprzęt. W następnej kolejności należy wykonać podsypkę żwirową, na której umieścimy zbrojenie. Kolejnym etapem jest wykonanie deskowania, odpływu wody, a następnie zalanie siatki zbrojeniowej mieszanką cementowo – wapienną. Po wykonaniu dna basenu możemy zająć się budową ścian niecki. Kolejno należy zająć się wykonaniem schodów basenowych. Następnie tynkujemy oraz umieszczamy niezbędne elementy takie jak:

  • skimery,
  • przejścia przez mur,
  • reflektory,
  • instalacje

Basen ogrodowy, który budujemy należy zaizolować. Jeśli ocieplimy ściany, to możemy przejść do obsypania basenu. Basen w pierwszej kolejności wykłada się specjalną wykładziną, a brzegi pokrywa się listwami. Do nich przy pomocy zgrzewania mocuje się folie, która jest ostaniem elementem wykończenia niecki basenu. Etapem kończącym budowę jest wykonanie obejścia basenu. Także można wykonać zadaszenie basenu. Producenci basenów oferują czasem gotowe baseny, lub takie, które są wykonane z elementów prefabrykowanych. To, na jaki się zdecydujemy, tylko i wyłącznie zależy od naszego gustu.

Czy usługi ogrodowe będą pomocne podczas wykonywania basenu?

Basen kąpielowyPodczas wykonywania swojego basenu można skorzystać z usług ogrodowych. Usługi ogrodowe, które będą pomocne podczas wykonywania basenu to wyrównane terenu, zadbanie o otoczenie wokół basenu oraz usunięcie niepotrzebnych elementów oraz roślin. Takie prace ogrodowe na pewno wpłyną na to, iż miło spędzimy czas w naszym basenie czy też ogródku.

 

 

Zakres prac ziemnych wykonywanych koparko ładowarką

Koparko ładowarka w czasie prac ziemnychPrace ziemne, które należy wykonać podczas budowy naszego nowego basenu polegają przede wszystkim na wykonaniu wykopu, który będzie niecką naszego basenu. Jeśli chcemy zaoszczędzić na tych pracach możemy taki wykop wykonać własnoręcznie przy pomocy łopaty. Prace te na pewno będą dłużej wykonywane niżeli byśmy skorzystali z usługi koparko ładowarką. Podczas wykonywania wykopu powstanie duża ilość urobku, który możemy usunąć z działki lub na niej pozostawić i wyrównać. Czy podczas budowy basenu warto skorzystać z usług dźwigiem lub koparko ładowarką? Usługi dźwigiem będą nam pomocne jeśli basen kupimy w całości lub będziemy go wykonywać z elementów prefabrykowanych. W takim przypadku elementy posiadają duży ciężar i bez fachowego sprzętu byśmy sobie z nimi nie poradzili. Dźwigi można podzielić na trzy rodzaje:

  • samochodowe,
  • gąsienicowe,
  • wieżowe

Jeśli korzystamy z usług dźwigu samochodowego to nie mamy problemu z jego transportem na teren budowy, ponieważ może on dotrzeć na własnym podwoziu kołowym. Jeśli chodzi o dźwigi gąsienicowe oraz wieżowe to w ich przypadku musimy zadbać o transport. Dźwigi gąsienicowe są bardzo pomocne jeśli na terenie budowy znajdują się ciężkie warunki gruntowe oraz miejsce budowy basenu jest ciężko dostępne. Wynajem dźwigów oferuje także żurawie wieżowe, które na teren budowy dostarcza się w częściach. Podczas budowy basenu będzie nam także bardzo pomocna koparko ładowarka. Maszyna ta nie tylko wykona nam wykop pod nieckę basenu ale również załaduje wyrobek na samochód, którym następnie wywozi się niepotrzebny grunt z miejsca budowy.


Więcej na ten temat na:

  • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze
  • Starpool – witryna internetowa firmy wykonującej zadaszenia basenów
  • Zielińscy Transport – strona internetowa firmy usługi koparko ładowarką w województwie kujawsko pomorskim

Podsumowanie tematu

Budowa basenu w ogródku nie jest łatwym zadaniem. Jeśli nie jesteś złotą rączką to warto ją zlecić profesjonalne ekipie. Dzięki temu nasz basen będzie najlepszej jakości i będzie służył nam przez wiele lat.