Biznesy motoryzacyjne – części do samochodów i narzędzi dla mechaników

Każdy właściciel samochodu z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że jest to tylko przedmiot i ma prawo – w trakcie eksploatacji – zużywać się i wymagać naprawy. Chodzi oczywiście z jednej strony o wymianę gotowych peugeot części, z drugiej natomiast o niezbędne do wykonania wszelkiego rodzaju napraw narzędzia samochodowe.

warsztatO psychofizycznych uwarunkowaniach umiłowania zawodu

Teoretycznie można założyć, że użytkownik samochodu jest w stanie we własnym zakresie naprawić drobne usterki, niemniej jednak w przypadku bardziej skomplikowanych uszkodzeń auta zdecydowanie potrzebna jest pomoc fachowca, który po to właśnie zdobył specjalistyczne wykształcenie lub ukończył niezbędne, profesjonalne kursy, żeby na przykład prowadzić warsztat samochodowy. Biorąc pod uwagę charakter tej pracy, że wymienimy chociażby konieczność używania olejów, smarów oraz innych substancji ropopochodnych, należy podkreślić, że jest to praca naprawdę wymagająca zamiłowania i predyspozycji zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Psychicznych, ponieważ nie każdy klient jest uprzejmy i miły, a fizycznych dlatego, że jest to po prostu duży, wyczerpujący wysiłek.

 

podnośnikBiznes to biznes

Kiedy już ktoś decyduje się na związanie swojej drogi zawodowej z motoryzacją, zwykle albo otwiera warsztat samochodowy, albo zajmuje się na przykład sprzedażą części samochodowych, co można robić na co najmniej trzy sposoby – mobilnie (samemu rozwozić); online – sprzedawać, wykorzystując chociażby własną stronę internetową lub – nazwijmy to stacjonarnie – czyli na miejscu w warsztacie samochodowym. Zdarza się ponadto, że niektórzy mechanicy – zaalarmowani rozpaczliwym telefonem stałego klienta – pomogą mu nie tylko przy przewiezieniu uszkodzonego auta za pomocą lawety, ale jeszcze (na czas naprawy) udostępnią własne, zastępcze niejako auto. Do takiego mechanika klient zawsze wróci, ponieważ wtedy, kiedy najbardziej był zestresowany i potrzebował ratunku, ktoś z jednej strony doskonale go zrozumiał, z drugiej natomiast nie zostawił go w środku nocy na drodze. Nikogo nie trzeba przekonywać i nie ulega to najmniejszej wątpliwości, że o własny prestiż, markę i dobrze funkcjonujący interes trzeba dbać.

 

Do wyboru do koloru

Prowadzący biznes samochodowy mechanik nie może pozwalać sobie na to, że brakuje mu części albo z powodu – nawet chwilowej – awarii narzędzi nie jest w stanie wykonywać napraw. Dobrze byłoby po prostu posiadać na tak zwanym stanie peugeot części zamienne chociażby takie jak

  • cz esci zamienneamortyzatory,
  • elementy karoserii,
  • elementy osprzętu elektrycznego,
  • filtry,
  • paski,
  • napinacze,
  • rolki,
  • linki gazu
  • linki sprzęgła

co najmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze nie są to zbyt drogie części, nie wymagają zamrożenia pokaźnej kwoty pieniężnej, a po drugie znacznie przyspieszy to czas naprawy, gdy dana część jest od ręki dostępna.

Warto ponadto zwrócić uwagę na narzędzia samochodowe, biorąc przede wszystkim za punkt wyjścia ich nienaganną sprawność. Wszelkiego rodzaju klucze raczej rzadko się psują, można je co najwyżej zgubić lub zapodziać – rozważania na temat porządku w warsztacie to już inna kwestia – szczególnie wtedy, gdy nie ma się nawyku odkładania rzeczy na miejsce. Mechanik samochodowy ma do czynienia nie tylko z kluczami. Bardziej skomplikowane narzędzia mają prawo się zepsuć i dlatego tak ważna jest ich natychmiastowa naprawa.

 


 

Więcej informacji:

 


 

turbosprężarkaRegeneracja turbosprężarki

Regeneracja należących do podzespołów samochodowych turbosprężarek wymaga niemalże laboratoryjnej precyzji i dotyczy zarówno aut osobowych, jak i dostawczych, ciężarowych czy sportowych. Objawami uszkodzenia turbosprężarki może być na przykład dymienie, zaburzenia mocy, wyciek oleju, wydobywanie się niepokojących dźwięków (gwizdanie), zbytnie rozluźnienie wirnika, zatrważające kopcenie z turbiny.

Regeneracja turbosprężarek to dość skomplikowany i bardzo precyzyjny zabieg wymagający użycia cyfrowych mikroskopów. Polega przede wszystkim na gruntownym oczyszczeniu wszystkich najdrobniejszych elementów turbiny. Zabieg ten przeprowadza się w specjalnych wysokociśnieniowych z jednej strony i ultradźwiękowych myjkach z drugiej. Kolejnym etapem jest wymiana wszystkich uszkodzonych części turbiny na nowe oraz wyważenie wolnoobrotowego wałka oraz koła kompresji na wyważarce. Niezbędnym elementem regeneracji turbosprężarek jest doważenie, które przeprowadza się już po złożeniu rdzenia turbiny. W końcowym etapie regeneracji następuje złożenie wszystkich części turbiny oraz jej regulacja.

7 myśli na “Biznesy motoryzacyjne – części do samochodów i narzędzi dla mechaników

Dodaj komentarz