Co będzie potrzebne, aby otworzyć salon fryzjerski?

Jak to mówią, początki są najtrudniejsze. To powiedzenie można zastosować do chwili, kiedy ktoś postanawia założyć własną działalność skupioną wokół salonu fryzjerskiego czy też innej branży. Jeżeli nigdy wcześniej nie prowadziło się biznesu, jest to tym większe wyzwanie, mogące budzić sporo obaw.

Salon fryzjerski – jakie wyposażenie będzie potrzebne?

salon fryzjerskiNa początku będzie trzeba przemyśleć wiele różnych kwestii. Oczywiście, trzeba będzie założyć firmę, policzyć sobie, ile mogą wynieść początkowe koszty, wycenić usługi i tak dalej. Tymi sprawami jednak nie będziemy się w tym artykule zajmować, ponieważ potrzeba by na ich opis więcej miejsca. Poza tym każdy, chcąc zadziałać w jakimkolwiek biznesie powinien zaplanować konkretnie działania i ocenić czy w ogóle taki biznes może być dlań opłacalny. Skupmy się jednak na elementach wyposażenia salonu. Część z nich musi być wspólna, niezależnie od tego, gdzie mieści się salon, czy to w Bydgoszczy, czy na przykład w Łodzi, i jakich klientów obsługuje. Na pewno muszą tam być:

  • solidne fotele
  • lustra, aby klienci się w nich widzieli
  • półki czy szafy na różne akcesoria
  • zlew do mycia głowy
  • kanapy dla oczekujących
  • lada

Jeśli zaś chodzi o kwestie akcesoriów fryzjerskich to osoba chcąca otworzyć taki salon najlepiej powinna wiedzieć, które rzeczy będą jej potrzebne. Na pewno część z nich będzie trzeba od czasu do czasu wymieniać czy dokupować. Szczotki, suszarki, kosmetyki – to wszystko stanowi największy problem na samym początku, albowiem trzeba wtedy zaopatrzyć się w to naraz. Warto też wspomnieć o takich rzeczach jak chociażby kasa fiskalna czy terminal płatniczy, które również będą niezbędne przy prowadzeniu tego rodzaju działalności usługowej. Czasami dzieje się tak, że z salonem fryzjerskim połączone jest kosmetyka. Znamy takie miejsce w Łodzi, gdzie oferowane są właśnie jednocześnie jedne i drugie usługi. Panie są bardzo zadowolone z tego, że mogą jednocześnie zadbać o paznokcie czy cerę i o fryzurę. Wracają stamtąd odmienione, w lepszych nastrojach.

Unikatowość przestrzeni a szablony malarskie

szablony malarskieJeśli chce się mieć wielu klientów, a właściwie klientek, trzeba zadbać o to, aby salon wyróżniał się na tle innych, a jednocześnie wyglądał profesjonalnie. Warto wziąć pod uwagę, że to panie najczęściej korzystają z salonów fryzjerskich. Dzieje się tak nawet mimo tego, że panowie w większych miastach jak Bydgoszcz także coraz częściej dbają o swój wizerunek. Trzeba więc dostosować wygląd wewnątrz salonu do kobiecych wymagań. Można użyć na przykład szablonów malarskich, żeby jakoś ładnie i nietypowo pomalować ściany. Przydadzą się też ładne rośliny doniczkowe albo naklejki na ścianę. Te ostatnie mogą się okazać szczególnie zachęcające wówczas, kiedy salon oferuje specjalne strzyżenie dla dzieci. Są już takie miejsca w Polsce, gdzie panie fryzjerki mają podejście do najmłodszych osób. Oczywiście inny będzie wystrój wówczas, a inny, kiedy salon ma obsługiwać eleganckie panie. Trzeba więc dokładnie wiedzieć, jaka będzie główna grupa odbiorców.

Księgowość i inne usługi

biuro rachunkoweFirmy takie jak te fryzjerskie zazwyczaj korzystają z zewnętrznych usług księgowych. Dzieje się tak dlatego, że zatrudnianie księgowej w placówce jest zupełnie nieopłacalne. Prowadzenie zaś samodzielne rachunkowości może przerosnąć wiele osób, zwłaszcza kiedy zatrudnia się już pracowników. Biuro rachunkowe to wygodne rozwiązanie, korzystne również pod względem finansowym.Istnieje jeszcze wiele innych rozwiązań, które mogą się przydać. Wśród nich może być chociażby zatrudnienie firmy sprzątającej, aby kilka razy w tygodniu dbała o porządek. Poza tym przyda się też możliwość serwisowania części urządzeń. Dobrze będzie też nawiązać długofalową współpracę z jakąś hurtownią fryzjerską.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • Cospieknego.com.pl – witryna internetowa salonu fryzjerskiego z Łodzi
  • Kek.pl – strona internetowa biura rachunkowego z Bydgoszczy
  • Deco-wall.pl – sklep online oferujący szablony malarskie i naklejki ścienne
  • Kobieta.pl – portal internetowy poświęcony zdrowiu i urodzie kobiet

Podsumowanie

Żeby otworzyć działalność, trzeba mieć trochę wiedzy na ten temat. Dzięki temu wie się, jakie są obowiązki podczas prowadzenia własnej firmy. Poza tym jednak trzeba mieć w sobie odwagę, aby nie bać się zaryzykować. Nie wszystko bowiem da się przewidzieć, a być może salon okaże się wielkim sukcesem.