Aranżacje balkonu – oświetlenie i kwiaty

Balkon bardzo często traktowany jest jako schowek, służący do przechowywania przedmiotów, które w pomieszczeniach zajmowałyby zbyt dużo miejsca. Tymczasem dzięki niewielkiemu nakładowi pracy i środków finansowych, każdy balkon można przekształcić w przytulny przydomowy ogród, który będzie stanowił prawdziwą oazę spokoju i idealne miejsce na wypoczynek.

Sztuka właściwej aranżacji balkonu, powinna umiejętnie łączyć formę z funkcjonalnością. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza gdy do dyspozycji mamy zaledwie kilka metrów kwadratowych. Oczywiście, balkon powinien prezentować się atrakcyjnie i estetycznie, ale elementy użyte do jego zagospodarowania nie powinny ograniczać dostępu do przestrzeni. W przypadku niewielkich balkonów, meble powinny zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Jak zatem uzyskać pożądany efekt wizualny? To proste – dzięki grze światła i zieleni.

 

exterior-decoration-242168_640ŚWIATŁO JAKO ELEMENT DEKORACYJNY

Bardzo wiele osób zaniedbuje kwestię odpowiedniego doboru źródeł światła na balkonie. Tymczasem światło jest elementem, dzięki któremu można stworzyć niezwykle przytulną i intymną atmosferę, która będzie sprzyjać wieczornemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Niezbyt intensywne akcenty świetlne subtelnie podkreślą wszelki detale, na uwydatnieniu których zależy nam najbardziej. Grunt to dobry pomysł, o całą resztę nie musisz się martwić – oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że bez najmniejszego problemu każdy będzie mógł dobrać interesujące rozwiązanie.
Niesłabnącą popularnością cieszą się lampy LED wyposażone w panel solarny. Diody elektroluminescencyjne to niezwykle wydajne źródło oświetlenia, które zapewnia bardzo jasny strumień światła przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię. Lampa solarna, która za dnia zgromadzi odpowiedni zapas energii, będzie działać bez najmniejszego problemu aż do świtu. Ich wzornictwo jest niezwykle bogate – poza tradycyjnymi formami, dostępne są również warianty imitujące naturę. Lampa w kształcie ptaka potrafi dać spektakularny efekt, zwłaszcza, gdy „”posadzimy”” ją na gałęzi jednej z naszych roślin.
Jeżeli lubisz wieczorową porą usiąść na balkonie z dobrą książką i filiżanką herbaty, nie zapomnij o odpowiednio mocnym oświetleniu. Do tego celu idealnie nada się reflektor LED-owy o regulowanym kącie świecenia.

 

tulips-21598_640BUJNY PRZYDOMOWY OGRÓD

Żaden balkon nie byłby kompletny bez odpowiedniej kompozycji roślinnej. Rośliny balkonowe zawsze powinny być dostosowane do sadzenia w doniczkach i w skrzynkach. Powinny też wykazywać odpowiednią odporność na działalność szkodników. Ważną kwestią, która bezpośrednio wpłynie na decyzję o wyborze skrzynek i doniczek, jest sezonowość roślin, nie każdy pojemnik będzie bowiem odpowiedni dla roślin wielosezonowych. Dla tych gatunków, które „”zimują”” na zewnątrz, właściwe będą jedynie skrzynki balkonowe i donice mrozoodporne. Z kolei te rośliny, które na okres jesienno-zimowy wymagają przeniesienia do mieszkania, powinny być sadzone w pojemnikach plastikowych. Powód jest bardzo prosty – kwietniki ceramiczne są niezwykle estetyczne i wyglądają efektownie, jednak ze względu na dużą masę, przeniesienie ich wymaga użycia sporej siły. Pojemniki plastikowe walorami estetycznymi niewiele ustępują swoim ceramicznym odpowiednikom, a ważą sporo mniej. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się skrzynki i donice wykonane z drewna, jednak nie należy zapominać o ich okresowej impregnacji, która pozwoli na utrzymanie ich w nienagannej kondycji przez wiele sezonów.

 


 

Źródła:

 


 

Elementy aranżacji ogrodu i balkonu:

  • balcony-227279_640kwietniki,
  • skrzynki balkonowe,
  • donice,
  • oświetlenie zewnętrze,
  • pojemniki plastikowe
  • pojemniki drewniane

 

Dodaj komentarz