Aparat KTG dla lekarzy i jego właściwości

Urządzenia do kontrolowania akcji serca czyli tak zwane aparaty KTG najczęściej wykorzystywane są w gabinetach położniczych. Lekarze badają nim czy narząd pompujący krew do wszystkich naczyń krwionośnych działa prawidłowo. Aparat KTG pełni też funkcję monitorującą skurcze macicy pacjentki lecz dopiero ukończeniu 28 tygodnia całej ciąży.

Wykorzystanie aparatów KTG przez lekarzy

Aparat KTG dla lekarzyW gabinetach położnych i oddziałach porodowych sprawdzane są parametry życiowe nienarodzonych pacjentów. Dlatego tak ważne jest aby aparat KTG dla lekarzy był profesjonalnie dobrany i odpowiednio wyposażony. Dostępne na rynku urządzenia do monitorowania akcji serca dają wiele możliwości wyboru. Aparat KTG dla lekarzy wyposażony jest między innymi w wbudowane urządzenie, które monitoruje przebieg badania. Dzięki temu wynik może być nagrywany. Aparaty KTG posiadają także drukarkę termiczną, która umożliwia wydrukowanie czytelnego i przejrzystego opisu badania. Każdy aparat KTG dla lekarzy posiada wyświetlacz, który w czasie rzeczywistym pokazuje wyniki przeprowadzanej kontroli. Większy i kolorowy wyświetlacz przyczynia się do efektywniejszej pracy położnych. W niektórych oddziałach porodowych zachodzi konieczność stałego (24 – godzinnego) monitorowania stanu serca płodu. W tych przypadkach także można wykorzystać  aparaty KTG, gdyż mogą one wykazywać taką funkcję, a nawet w profesjonalnych modelach dołączany jest alarm częstotliwości bicia serca (uaktywnia się przy dolnych i górnym zakresie)

W zależności od ceny producenci oferują różnej jakości detektory. W przypadku ciąży bliźniaczej potrzebne są inne właściwości aparatów KTG, których podstawowe modele nie posiadają. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na prostotę w obsłudze. Skomplikowany interfejs mógłby przyczynić się do opóźnienia wykonania badania i obniżenia efektywności pracy samego aparatu KTG.