Aktywne wakacje, czyli spływy kajakowe, windsurfing i inne aktywności

Co raz większą uwagę ludzie przywiązują do uprawiania aktywności fizycznej. Świadomość społeczeństwa na temat tego, że ruch to zdrowie, wzrasta każdego dnia. Dlatego też odpoczynek dla wielu z nas oznacza aktywne spędzanie czasu i poświęcanie się któremuś ze sportów. Jakie są sposoby na aktywny wypoczynek?

Spływy kajakowe – jak się do nich przygotować

Spływy kajakoweOczywiście nie możemy zapominać o tym, że jakakolwiek aktywność fizyczna będzie wymagała od nas odpowiedniego przygotowania. Ważne będzie w każdym przypadku posiadanie wiedzy na temat sportu, na który się decydujemy i na temat terenu, w który się wybieramy. Oczywiście nie bez znaczenia będzie również posiadanie dobrego wyposażenia. Będzie to z całą pewnością miało duże znaczenie, kiedy wybierzemy się na spływ kajakowy w bory tucholskie. Jeśli chodzi już konkretnie o spływy kajakowe po Brdzie musimy z całą pewnością posiadać jakieś doświadczenie. Ważna będzie również umiejętność radzenia sobie w wodzie. Jeśli ktoś odczuwa awersję do wody, z całą pewnością nie wybierze takiej formy aktywności fizycznej. Jednak ważne będzie również, żeby zapoznać się z terenem, na którym będziemy przebywać. Ze szczególną uwagą powinniśmy potraktować właśnie odcinek rzeki, na którym odbędzie się spływ. Najlepiej wybrać się na kajaki z kimś już w tej kwestii doświadczonym. O jakich elementach wyposażenia nie możemy zapomnieć?

  • atlas, mapy,
  • kamizelka ratunkowa,
  • latarka,
  • wygodne ubrania.

Zdecydowanie decydujące znaczenie będzie miała odzież, którą założymy. Musi to być nie dość, że odzież dobrej jakości, która ochroni nas przed ewentualnymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, to dodatkowo musi być wygodna. Żaden jej element nie może krępować naszych ruchów, to również mogłoby stanowić zagrożenie. Mapy będą nam potrzebne, jeśli spłyniemy zbyt daleko, nie w to miejsce które zaplanowaliśmy.

Obozy kitesurfingowe – pomysł na silne emocje podczas wakacji

Obozy kitesurfingoweAktywne spędzanie czasu przynosi z całą pewnością więcej radości, jeśli wiąże się z uprawianiem sportów ekstremalnych. Oczywiście dzisiaj mamy naprawdę wiele możliwości do wyboru. Jednak nie należy zapominać o tym, że każdy sport musi być dostosowany do naszych predyspozycji fizycznych. Dlatego właśnie wybierając aktywny wypoczynek w formie ekstremalnej, powinniśmy poświęcić temu sporo uwagi. Pozostając w temacie wodnych sportów, na uwagę z całą pewnością zasługuje popularny w ostatnich czasach windsurfing. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z tą aktywnością będą obozy windsurfingowe organizowane najczęściej na Heli. Można również to potraktować jako zorganizowane wakacje nad morzem. Na obozie będziemy mogli pracować z trenerami, którzy przekażą nam wszystkie podstawowe informacje teoretyczne i zadbają o odpowiednie wykonywanie przez nas czynności. Obok windsurfingu sporo ludzi interesuje się również kitesurfingiem. Jeśli chodzi o ten sport, jest on również zaliczany do ekstremalnych, wodnych aktywności. Należy zauważyć pewne podobieństwo pomiędzy tymi dwoma sportami. Obydwa zakładają użycie deski. Jednak w kitesurfingu nasz żagiel dryfuje w powietrzu, a nie jest przytwierdzony do naszej deski. Wszystkie niezbędne informacje możemy uzyskać na obozach kitesurfingowych. Będzie to również dobry sposób na to, aby nabrać pewnego doświadczenia.

Wakepark – aktywne spędzanie czasu wolnego

WakeparkOczywiście to nie wszystkie propozycje na aktywne spędzanie wakacji. Możemy również skorzystać z nietypowych rozwiązań, które przyszły z zachodu Europy. Będą to wszelkiego rodzaju parki sportowe, takie jak na przykład skatepark, czy wakepark we Wrocławiu. Z czym są tak właściwie związane? Skatepark to miejsce, w którym ludzie mogą próbować swoich sił w jeździe na rolkach, desce czy też na rowerze. Park ten wyposażony jest w wiele elementów, które umożliwiają wykonywanie rewolucji w powietrzu. W wakeparku natomiast możemy również wykonywać różne skoki, jednak już na wodzie. Elementy w zasadzie są podobne. Jedyna różnica polega na tym, że trzymamy się liny, a siłą naszą napędową jest zazwyczaj motorówka. Zdecydowanie można zaliczyć to pod sport ekstremalny, który podczas wykonywania sprawi wiele emocji.


Tekst powstał w oparciu o:

  • Activitas.com.pl – organizacja spływów kajakowych
  • Doz.pl – artykuł o aktywnych wakacjach
  • Kitepark.pl – kursy i obozy kitesurfingu
  • 4emotion.pl – serwis z wyszukiwaniem atrakcji sportowych

Podsumowanie

Sposobów na to, jak aktywnie spędzić swoje wakacje jest naprawdę wiele. Warto jednak wybrać dla siebie rozwiązanie, które da nam również wiele emocji, dzięki temu będziemy wspominać nasze wakacje przez jeszcze długi czas.