laetari.pl

Kurtyna cieniująca do szklarni

Słońce to największy sprzymierzeniec wszystkich zajmujących się uprawą roślin. Jednocześnie to właśnie jego promienie, operujące zbyt mocno, potrafią zniszczyć każdy zasiew czy zbiór. Z nadmiernym promieniowaniem słonecznym nie mogą poradzić sobie właściciele upraw znajdujących się w otwartym terenie. Na słońce operujące zbyt mocno w szklarni są jednak dobre i bardzo skuteczne sposoby.

Funkcje kurtyny cieniującej

specjalne kurtyny cieniująceKurtyna cieniująca to nic innego jak membrana lub przesłona o różnorodnym stopniu przezroczystości, którą można umieścić w newralgicznych miejscach szklarni. Kurtyna odpowiednio zamocowana może pojawić się zarówno na więźbie dachowej cieplarni, jak i na jej bokach. Podobnie jak farby czy pasty zacieniające, którymi pokrywa się odpowiednie elementy przeszkleń, tak specjalne kurtyny cieniujące, w postaci ścian, ekranów czy rolet, umieszcza się tak, by słońce nie docierało całkowicie do wnętrza lub robiło to jedynie w określonym stopniu. Kurtynę można przesunąć, podnieść czy po prostu zdjąć, dzięki czemu regulowanie nasłonecznienia może odbywać się różnorodnie w zależności od pory roku czy dnia. Rośliny mogą otrzymać odpowiednią dawkę ciepła w godzinach porannych, a następnie dopływ świtała zostaje zmniejszony, przy czym zmniejszeniu ulega również temperatura i poziom wilgotności w całej zabudowie.

Kurtyny cieniujące to najlepsza pomoc każdego ogrodnika. Można montować je dowolnie, nawet na zewnątrz cieplarni, niemniej jednak należy wziąć pod uwagę potrzeby naszych roślin. Idealnym sposobem na ochronę upraw czy roślin ozdobnych w szklarni jest pomoc specjalisty, który nie tylko umieści kurtyny w odpowiedni sposób, ale też pomoże dobrać ich rodzaj, tak by rośliny w cieplarni cieszyły się jak najlepszymi warunkami do wzrostu i rozwoju.