laetari.pl

Własne oczko wodne w ogrodzie

Własny ogród to doskonałe miejsce na spędzanie wolnego czasu, a także realizacji naszych zainteresowań ogrodniczych. Dlatego właśnie tak wiele osób dba o wystrój swojego ogrodu sadząc w nim rozmaite rośliny, dbając o jego różnorodność i odpowiednie wyposażenie. W ostatnim czasie coraz popularniejsze na przykład staje się własne oczko wodne w ogrodzie.

W oczku wodnym niezbędna jest odpowiednia folia

folia do oczka wodnegoOczka wodne mogą mieć różną wielkość, w zależności od strefy jaką możemy na nie przeznaczyć. Z reguły nie są one wcale takie duże i mieszczą się na powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych. Oczywiście są także odstępstwa od reguły i oczka wodne mogą mieć także powierzchnię nawet kilku arów. Każde oczko powinno mieć zdolność do przechowywania w nim wody, bez względu na warunki gruntowe. Wiele gruntów nie jest wystarczająco przepuszczalna, aby zdołała powstrzymać zgromadzoną w oczku wodę na dłuższy okres czasu, dlatego też trzeba w tym przypadku podjąć odpowiednie kroki. Na dnie każdego zbiornika powinna się znajdować wytrzymała folia do oczka wodnego zapobiegająca ucieczce wody w głąb gruntu. Taka folia jest wykonana ze specjalnego materiału odpornego na warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne, które mogą w takim oczku wystąpić. Chodzi tutaj przede wszystkim o działanie promieni ultrafioletowych, oraz nacisku na folie takich elementów oczka jak kamienie układane na dnie, czy też doniczki.

Jeśli folia w oczku nie będzie wystarczająco wytrzymała, to nasze oczko bardzo szybko przestanie istnieć. Wystarczy tylko, że zostanie przerwana warstwa folii, aby woda uciekła z oczka w grunt. Nie sądzę, aby opłacalne było ciągłe napełnianie oczka wodą, dlatego też taka sytuacja nie powinna nastąpić. Unikniemy jej jeśli użyjemy odpowiedniej, dedykowanej do oczek wodnych folii.