laetari.pl

Sorbitol w codziennym gotowaniu

Aby ułatwić i uprzyjemnić życie osobom dbającym o odpowiedni bilans kaloryczności, stosuje się związki cukrowe, które doskonale dosładzają, posiadając niewiele kalorii. Jednym z popularnych środków tego typu jest sorbitol, który naturalnie występuje w owocach. Jego stosowanie w branży fitness jest tak popularne, że wiele osób nie wyobraża sobie bez sorbitolu codziennego gotowania. 

Dobry sorbitol do własnego użytku

dobry sorbitol 500gTen słodzik możemy zakupić w niewielkich ilościach, nawet w supermarketach spożywczych. Dobry sorbitol 500g kosztuje około ośmiu złotych. Można za jego pomocą dosładzać w taki sam sposób, w jaki dosładza się zwykłym cukrem. Jeśli porównamy sorbitol i erytrytol, zauważymy, że kaloryczność jest podobna, jednak poziom słodkości jest wyższy w sorbitolu. Oznacza to, że musimy dużo mniej sorbitolu użyć, aby uzyskać taki efekt jak w przypadku erytrytolu. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, zarówno jeden, jak i drugi produkt jest dużo zdrowszy od zwykłego cukru. Stosowanie słodzików znacznie ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Sorbitol jest pakowany do worków strunowych lub próżniowo. Jest to wymagane, ponieważ świetnie rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie, nie powinen być narażony na wilgoć w powietrzu. Sorbitol nie ma właściwości, które mogą uczulać, dlatego jest stosowany powszechnie w przemyśle spożywczym. Jest bezpieczny dla alergików.

Cukier biały jest coraz mniej powszechnie używany, na rzecz innych słodzików. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ nie dość, że jest dużo zdrowszy, daje takie samo odczucie słodkości. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, ponieważ doskonale się rozpuszcza. Znaleźć go możemy w wielu sokach i napojach, jako zdrowy odpowiednik białego cukru. Ma dużo zalet, które warto wykorzystać.