laetari.pl

Czym się kierować wybierając słodkie wina?

Wino to jeden z najpopularniejszych trunków. Alkohol ten najczęściej występuje w postaci słodkiej, półsłodkiej i wytrawnej. Wino to alkohol, który umila czas i łączy ludzi. Smak wina często opiera na subiektywnych odczuciach. Wybierając wino należy uwzględnić na jaką okazję, ma być spożywane. Poszukując świetnego wina warto kierować się kilkoma zasadami. Różnorodność i marek sprawia, że wybór wina nie jest prostą sprawą. 

Jak wybrać dobre wino słodki wybrać?

słodkie wino

Wino to dobry dodatek do pysznych dań bez względu na rodzaj kuchni. Wśród początkujących konsumentów dużym zainteresowaniem cieszą się wina owocowe lub słodkie. Za lekkie wina używa się te, gdzie stężenie alkoholu nie przekracza  10,5%. Natomiast wina średniej mocy mają do 12, 5%. Najmocniejsze wina mają zazwyczaj 16-18%. Dobre słodkie wino doskonale pasuje zarówno do ciast czy deserów, jak i mięs. Dobrej jakości wino przez długi czas dojrzewa w dębowych beczkach. Warto czytać dokładnie etykietę, aby poznać, z jakiego regionu pochodzi dane wino, z jakich odmian winogron oraz jaki ma rocznik. Kolejnym ważną smaku wina jest jego zapach. Wina słodkiego powstają ze słodkich odmian winogron. Słodkie białe wino pasuje do deserów z bitą śmietaną lub kremami. Czerwone wino słodkie natomiast będzie doskonałym dodatkiem do ciast i wypieków na bazie gorzkiej czekolady.

Wina dobrej jakości powinny mieć zrównoważony smak. Poszukując dobrego wina warto próbować i eksperymentować, aby poznać swoje upodobania. W sezonie letnim warto postawić na lekkie orzeźwiające wina musujące, które można podawać z mrożonymi owocami lub lodem. Zimą dobrym wyborem będą czerwone wina słodkie na bazie suszonych owoców. Wybór win jest bardzo duży, wszystko zależy od indywidualnych preferencji i w jakiej sytuacji ma być spożywane.