laetari.pl

Malowanie urządzeń na hali produkcyjnej

Maszyny produkcyjne i urządzenia przemysłowe są bardzo często budowane na terenie hali, na której mają być używane, więc nie są od razu zabezpieczane za pomocą farb i lakierów antykorozyjnych. Malowaniem maszyn zajmują się zazwyczaj zewnętrzne firmy, które są w tym celu podnajmowane przez właścicieli sprzętu, który ma być wykończony i zabezpieczony.

Sposoby malowania sprzętu przemysłowego

malowanie maszyn przemysłowychMaszyny malowane są zawsze farbami i lakierami do metalu przystosowanymi do warunków, w jakich dane urządzenie będzie pracować. Malowanie maszyn przemysłowych może być więc przeprowadzone za pomocą preparatów antykorozyjnych, lub farb o zwiększonej trwałości i odporności na wpływ chemikaliów. Kolor farb zawsze pozostaje ten sam, gdyż rzadko zdarza się, by jakakolwiek maszyna nie była pomalowana w ostrzegawczy, pomarańczowy kolor przemysłowy, obecny niemal na wszystkich urządzeniach budowlanych i produkcyjnych. Malowanie wykonywane jest za pomocą pistoletów malarskich, przystosowanych do malowania farbami proszkowymi, gdyż takowe najczęściej używane są do malowania sprzętu będącego w ciągłym użytku. Malowanie może być wykonane na hali produkcyjnej, aczkolwiek wymaga zachowania ostrożności zarówno przez załogę zakładu, jak i ekipę malującą urządzenia. Zazwyczaj maszyny są malowane po zamknięciu obiektu, by nie kolidować z pracą załogi zakładu.

Taki zabieg nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut, w zależności od wielkości malowanego sprzętu i jego zastosowania, które dyktuje sposób zabezpieczenia przed farbą. W zależności od warunków panujących na stanowisku pracy maszyny oraz jakości farby, ponowne malowanie może nie być wymagane przez całe lata, o ile sprzęt nie pracuje w miejscu w którym farba może być fizycznie zdarta z powierzchni, lub uszkodzona silnymi środkami chemicznymi.