laetari.pl

Ułatwienia montażu kabli samochodowych

Każdy fan motoryzacji jest świadomy, że działanie współczesnych aut w dużej mierze opiera się na elektronice. Komputer pokładowy umożliwia nam zarządzanie niemal wszystkimi elementami wyposażenia samochodu, od świateł, przez ustawienie foteli, po dach elektryczny.

Montaż wiązek elektrycznych

wiązki samochodoweW bardziej luksusowych modelach samochodów, można znaleźć takie udogodnienia jak kamera parkowania, elektryczne lusterka, lub nawet systemy jazdy autonomicznej. Wszystkie te mniej, lub bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, żeby działać potrzebują zasilania, co wiąże się z użyciem dużych ilości kabli. Dla ułatwienia montażu i ewentualnych napraw, producenci motoryzacyjni stosują wiązki samochodowe. Wiązka samochodowa to zespół kabli połączonych z płytką drukowaną. Ze względów ekonomicznych, firmy motoryzacyjne zlecają wykonanie wiązek elektrycznych zewnętrznym firmom. Proces produkcji wiązki elektrycznej zaczyna się od stworzenia projektu i prototypu. Na podstawie testów i badań przeprowadzonych na prototypie tworzony jest schemat montażowy. Wśród testów, przeprowadzanych na prototypie, zdecydowanie najważniejszym jest sprawdzenie parametrów połączeń elektrycznych. Po osiągnięciu zadowalających wyników testów, przechodzi się do masowej produkcji wiązek elektrycznych. Na tym etapie specjaliści upewniają się, że komponenty wybrane do produkcji wiązek spełniają rygorystyczne wymagania klienta. Kolejnym krokiem jest przygotowanie przewodów i łączenie elementów. Zdarza się także, że klienci indywidualni kupują wiązki elektryczne.

Jest to spowodowane tym, że kiedy kupi się hak holowniczy, należy zaopatrzyć nasze auto w dodatkową wiązkę. Warsztaty samochodowe również potrzebują na wyposażeniu wiązek elektrycznych, ponieważ część z nich jest tak skonstruowana, że nie można poddać ich naprawie.