laetari.pl

Czy badanie wariograficzne jest wiarygodne?

Zdemaskowanie oszusta nie jest prostym zadanie, zwłaszcza jeżeli jest on świadomy swojego ciała, mowy werbalnej i niewerbalnej. Wtedy trzeba być naprawdę dobrym i mieć odpowiednia wiedzę na temat psychologi, aby rozszyfrować taką osobę.

Gdzie przeprowadzane są badania wariograficzne?

badanie wariografem - skuteczność i wiarygodnośćChyba każdy z nas słyszał o wariografie i kojarzy go z badanym, który jest podpięty kabelkami do rejestratora i odpowiada na pytania. Podczas takiego badania każdy by się stresował, zatem pada pytanie, czy badanie wariografem – skuteczność i wiarygodność ma wysoką? Jest to dość stare urządzenie, które wiele dekad temu pojawiło się na rynku i szybko zdobyło popularność. Przez lata wariograf był udoskonalany, aby w końcu jego skuteczność wynosiła nawet dziewięćdziesiąt pięć procent. W dużej mierze jest to zasługa właściwie przeprowadzonego badania, przez odpowiednią osobę. Miejscem, gdzie są przeprowadzane badania poligraficzne jest Instytut Badań Wariograficznych, który mieści się w Warszawie. Posiada on także aż dwadzieścia siedem oddziałów terenowych zlokalizowanych w różnych miastach, dzięki czemu dostęp do badań jest znacznie prostszy. Wariograf jest urządzeniem, którego zadaniem jest rejestrowanie reakcji fizjologicznych na bodźce zewnętrzne, a więc w tym przypadku na emocje. Bez wątpienia one towarzyszą badanej osobie, która z pewnością chce jak najlepiej wypaść na badaniu. Przeważnie kiedy chcemy skłamać, to nasze serce szybciej pompuje krew, a nasza skóra staje się wilgotna, a to może nas zdradzić.

Przeprowadzenie badania jest dobrowolne i płatne i kosztuje około tysiąc – tysiąc dwieście złotych. Jest ono wykorzystywane przez instytucje sądowe, policję, korporację czy nawet małżeństwa w celu potwierdzenie lub wykluczenia ewentualnej zdrady.