laetari.pl

Polecane maszyny do kostki brukowej

Roboty drogowe przeważnie są prowadzone w sezonie od kwietnia do końca października, gdyż liczą się sprzyjające warunki atmosferyczne. Jedną z najczęściej wykonywanych prac drogowych jest układanie kostki brukowej, którą najczęściej znajdziemy na chodnikach.

Jak działa maszyna do układania kostki brukowej?

maszyny do brukowej kostkiBrukarz bez wątpienia wykonuje jedną z najtrudniejszych prac fizycznych, gdyż często wykonuje ją w pozycji klęczącej. Z tego względu jest on narażony na częste urazy i bóle w stawach kolanowych. Jego praca przede wszystkim polega na układaniu kostki, ale także na jej konserwacji i naprawie. Wykonuje się ją na otwartej przestrzeni, zatem bez względu czy jest ciepło czy zimno, ale bez ekstremalnych warunków atmosferycznych. Brukarz w swojej pracy przede wszystkim używa takich narzędzi jak: przecinak mechaniczny, kleszcze i imaki brukarskie, a także młotek gumowy lub stalowy. Równie dobrze może stosować specjalny chwytach, dzięki któremu można jednocześnie ułożyć  kilka lub nawet kilkanaście elementów. W dużych firmach brukarskich wykorzystuje się profesjonalne maszyny do brukowej kostki, ponieważ ograniczają rolę człowieka do jej obsługi. Ich działanie polega na chwytaniu i przenoszeniu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kostek i odpowiednich ich ułożeniu na wcześniej przygotowanym podłożu. Na rynku znajdziemy kilka modeli takich maszyn, które różnią się wielkością, wydajnością i parametrami technicznymi. Ze względu na cenę, która nie należy do najniższych, w jej zakup inwestują tylko duże firmy.

Kostkę brukową można układać przy użyciu własnych rąk, ale jest to dość czasochłonne zadanie, które wymaga użycia siły. Dlatego też coraz częściej wykorzystuje się do tego zadania specjalne narzędzia czy maszyny, które znacznie odciążają brukarzy.